افزایش آمار اهدای عضو با ورود پرستاران به این پروسه

۱۳۹۱/۱۱/۱۸ - ۱۵:۴۶ - کد خبر: 66793

سلامت نیوز : یک دکترای تخصصی آموزش پرستاری با بیان این که در مقایسه با کشورهای عربستان، اردن و ترکیه ما رتبه چهارم را در اهدای عضو داریم، گفت: این درحالی است که میزان مرگ ومیر مغزی به علت تصادفات در کشورمان بسیار بالا است. تحقیقات نشان می‌دهد اگر پرستاران را وارد پروسه اهدای عضو کنیم آمار اهدای عضو نیز افزایش می‌یابد.

دکتر زهرا السادات منظری در گفت وگو با ایسنا ، گفت: در هر جامعه‌ای وقتی مرگ مغزی اتفاق می‌افتد یک بحران جدی برای خانواده پیش می‌آید. تصمیم‌گیری در این موقعیت برای اهدای عضو بسیار سخت است، در کشورهای پیشرفته حتی با وجود پیشرفت سیستم‌های بهداشتی خانواده با این تعارضات مواجه می‌شود.

وی با بیان اینکه آمار اهدا عضو در کشورمان پایین است، افزود: در مقایسه با کشورهای عربستان، اردن و ترکیه ما رتبه چهارم را در اهدای عضو داریم، این درحالی است که میزان مرگ ومیر مغزی به علت تصادفات در کشورمان بسیار بالا است.

منظری تصریح کرد: ما طی پژوهشی مواجهه خانواده با تشخیص مرگ مغزی و درخواست اهدا عضو را با رویکردهای کیفی تبیین کردیم و مدلی برای مراقبت و جانبداری از خانواده در این موقعیت پیچیده طراحی کردیم که می تواند در سیستم مراقبت پرستاری و پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

این دکترای تخصصی آموزش پرستاری اظهار کرد: خانواده‌ها وقتی با تشخیص مرگ مغزی عزیزشان و درخواست اهدای عضو مواجه می شوند در یک برزخ تصمیم گیری گرفتار می‌شوند که ما آن را به مثلثی تشبیه کردیم که تردید به مرگ در راس این مثلث و بیم و امید و دغدغه‌های ذهنی در دو طرف مثلث قرار دارد.

وی ادامه داد: به همین دلیل دو نقش جانبداری و مشارکت تعریف کردیم، هم اکنون پرستاران فعالیتشان محدود به مراقبت از بیمار مرگ مغزی است و در فرایند اهدای عضو نقشی ندارند. تحقیقات نشان می دهد اگر پرستاران را وارد پروسه اهدای عضو کنیم آمار اهدای عضو نیز افزایش می یابد.

منظری خاطرنشان کرد: ما می خواهیم از خانواده در این موقعیت پیچیده جانبداری و حمایت کنیم. نتیجه تصمیم خانواده مهم نیست بلکه هدفمان این است که خانواده در این موقعیت تصمیمی اتخاذ کنند که در آینده هیچ گونه تضاد و پشیمانی و تعارضی را تجربه نکنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.23553s, 18q