اصلاح دفورمیتی‌های اندام تحتانی به کمک مدلسازی کامپیوتری

۱۳۹۱/۱۱/۱۸ - ۱۵:۴۸ - کد خبر: 66795
سلامت نیوز : جراحی اصلاح دفورمیتی‌های اندام تحتانی با استفاده از روش مدلسازی کامپیوتری و چاپ سه بعدی در طراحی قبل از عمل، برای نخستین بار در کشور در بیمارستان طالقانی انجام شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر سهیل مهدی پور، متخصص ارتوپدی و جراح که موفق به انجام این عمل شده است، در این خصوص توضیح داد: در این روش ابتدا رادیوگرافی و سی تی اسکن اندام تحتانی بیمار توسط نرم افزارهای اختصاصی و توسط مهندسی نرم افزار به مدل‌های سه بعدی از استخوان واقعی بیمار تبدیل می‌شود و محورهای اندام تحتانی در سه بعد اندازه‌گیری می شوند.

وی افزود: پس از آن اصلاح دفورمیتی در فضای مجازی و به صورت کاملا دقیق (در حد میلی متر در درجه)، طبق نظر جراح صورت می گیرد.

به گفته مهدی پور، پس از اطمینان از میزان اصلاح مورد نظر، گایدهایی (وسایل راهنما) مخصوص توسط مهندسی بیومکانیک برای بیمار طراحی می گردد که در آن برش های لازم طوری اعمال می شود که دفورمیتی در سه بعد اصلاح پذیر خواهد بود و پس از تایید جراح، این گاید که مختص بیمار است توسط دستگاه چاپ سه بعدی (Rapid-Proto Type) تولید شده و در اختیار جراح برای انجام عمل قرار می‌گیرد.

این متخصص ارتوپدی با بیان اینکه در سالیان اخیر این روش در مراکز محدودی در دنیا به کار گرفته شده است و کاربردهای متعددی در رشته‌های مختلف جراحی دارد، گفت: این روش برای اولین بار با همکاری گروهی متشکل از مهندسین بیومکانیک، نرم افزار، متخصصان ارتوپدی و رادیولوژیست در اصلاح دقیق انحراف محوری اندام تحتانی در بیمارستان آیت الله طالقانی مورد استفاده قرار گرفت.

مهدی‌پور افزود: با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی و نقش علوم رایانه و مهندسی بیومکانیک در ارتقای اعمال جراحی ارتوپدی و لزوم همکاری متقابل مهندسی بیومکانیک ، رایانه و متخصصان مختلف ارتوپدی، رادیولوژی و پزشکی ورزشی در جهت ارتقای کمی و کیفی برنامه‌ریزی‌های قبل، حین و پس از اعمال جراحی، ضرورت ایجاد انجمن تخصصی ای که متشکل از تخصصهای فوق بوده و مشابه آن در چند کشور دیگر نیز وجود دارد احساس می‌شود.

این متخصص ارتوپدی ضمن تاکید بر اینکه قطعا این حرکت نمایانگر فعالیت گروهی تعدادی از همکاران در رشته‌های فوق است و نقش مثبت این تعامل را نشان می‌دهد، اعلام کرد: به زودی انجمنی تحت عنوان «انجمن جراحی ارتوپدی رایانه یار» با همکاری اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و صنعتی شریف پس از کسب مجوزهای قانونی شروع بکار نموده و در این انجمن تلاش خواهد شد که ارتباطی مستقیم بین نیازهای پزشکان جراح ارتوپد و توانمندی‌های مهندسی بیومکانیک، رایانه، تصویرنگاری و صنعت تجهیزات پزشکی برقرار شود تا با کمک هم فناوری و علوم رایانه را در افزایش دقت اعمال جراحی ارتوپدی به خدمت گیرند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32595s, 18q