عوارض پاکسازی غیر استاندارد پوست

۱۳۹۱/۱۱/۱۹ - ۰۶:۱۱ - کد خبر: 66831
عوارض پاکسازی غیر استاندارد پوست
سلامت نیوز : دکتر سید مسعود داوودی متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه انجام پاکسازی نیاز به تخصص و مهارت دارد گفت: «پاکسازی پوست در اصطلاح علمی‌‌ همان تخلیه جوش‌های زیر پوستی یا کومرون است. افرادی که پوستشان مستعد جوش و آکنه است، برخی اوقات در ناحیه روزنه‌های پوستی دچار تجمع چربی می‌شوند و جوش‌های زیر پوستی را ایجاد می‌کنند. در چنین حالتی پاکسازی پوست از طرف پزشک برای فرد توصیه می‌شود.»

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سینا ؛ وی افزود: «به صورت علمی و پزشکی این پاکسازی‌ها به گونه‌ای انجام می‌شود که کمترین آسیب به پوست وارد شود. در برخی موارد این چربی‌ها به بیرون راهی پیدا نمی‌کنند در این حالت است که به وسیله یک سوزن ظریف در محل تجمع چربی‌ها حفره ریزی ایجاد می‌شود تا از آن طریق چربی‌ها بتوانند به وسیله دستگاهی به نام پ. مدون اکستراکتور از زیر پوست خارج شوند.»

به گفته وی پاکسازی و لایه برداری فرآیندی است که باید به وسیله متخصص و در محیطی کاملا بهداشتی انجام شود. افرادی که تخصص و مهارت کافی در این زمینه را نداشته باشند و اقدام به پاکسازی پوست کنند می‌توانند باعث وارد آمدن صدمات بسیاری به پوست شوند.

وی در ادامه گفت: «انجام شدن پاکسازی‌های پوستی در مکان‌های غیر استنادارد می‌تواند باعث انتقال عفونت‌های پوستی از فردی به فرد دیگر شود. به همین دلیل شدیداً تأکید می‌شود که این کار به وسیله پزشک متخصص و ماهر انجام شود.»

دکتر داوودی با اشاره به صدمات ناشی از پاکسازی غیر استاندارد، ادامه داد: «در این زمینه به افراد بسیاری برخورده‌ایم که پاکسازی پوست را در حالی انجام داده‌اند که پوست آن‌ها نیاز به هیچ گونه پاکسازی یا لایه برداری نداشته است. آسیب‌های کوتاه مدت پاکسازی غیر استاندارد پوست، عفونت‌هایی است که در مورد آن‌ها صحبت کردیم. برخی از این عفونت‌ها علاوه بر ایجاد ضایعات چرکی ممکن است در صورت عمیق شدن باعث ایجاد چاله‌هایی در سطح پوست شود. به صورت بلند مدت نیز می‌توان به باقی ماندن اثر همین ضایعات چرکی به صورت ناهمواری و چاله روی صورت اشاره کرد.»

وی با بیان این نکته که پاکسازی پوست در مرحله دوم درمان جوش‌های زیر پوستی است، گفت: «در پزشکی روند کاری به صورت استفاده از درمان‌های غیر تهاجمی در حد ممکن است. به این شکل که در مرحله اول از درمان‌های دارویی استفاده می‌شود. در صورت عدم جواب دهی پوست به درمان دارویی در مرحله بعدی درمان‌های پیشرفته تری را آغاز می‌کنیم که البته به نسبت درمان دارویی و غیر تهاجمی درصد بالاتری از آسیب‌ها و عوارض را در پی دارند.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.587s, 19q