وجود70هزار بیمار ضایعه نخاعی در کشور

۱۳۹۱/۱۱/۱۹ - ۰۷:۴۹ - کد خبر: 66852
وجود70هزار بیمار ضایعه نخاعی در کشور

سلامت نیوز : رامین رضایی در گفت و گو با پانا، در خصوص ساماندهی بانک اطلاعاتی بیماران ضایعه نخاعی، اظهار کرد: حدود 16 هزار بیمار ضایعه نخاعی در بانک اطلاعاتی سازمان بهزیستی قرار دارد و این در حالی است که بنا به آمارهای وزارت بهداشت 70 هزار بیمار ضایعه نخاعی در کشور وجود دارند که از این میان 16 هزار بیمار ضایعه نخاعی تحت حمایت های سازمان بهزیستی هستند و آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت با خدمات بهزیستی منافاتی ندارد.

مدیر کل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی تصریح کرد: در حال حاضر 20 مرکز شبانه‌روزی به ارائه خدمات به بیماران ضایعه نخاعی تحت پوشش بهزیستی می پردازد و حدود 1800 معلول نخاعی در این مراکز نگهداری می شوند.

وی ادامه داد: دو مرکز تخصصی دراستان های گیلان و همدان در زمینه آموزش اولیه مراقبت های درمانی از معلولان نخاعی در حال فعالیت است و بسته به میزان ضایعه نخاعی و آسیب های وارد شده به آن ها خدمات ارائه می شود.

رضایی خاطرنشان کرد: معلولان ضایعه نخاعی تحت پوشش سازمان بهزیستی ماهیانه مستمری می گیرند که فقط در حوزه توانبخشی برای 6 هزار معلول ضایعه نخاعی ماهانه 80 هزار تومان حق پرستاری پرداخت می‌کنیم و برای نگهداری 96 هزار معلول در مراکز شبانه‌روزی و روزانه سالانه بالغ بر 220 میلیارد تومان هزینه می‌شود.

به گفته مدیرکل دفتر توانبخشی سازمان بهزیستی، شماری از معلولان نخاعی به صورت موردی تحت حمایت های توانبخشی و خدمات کمک توانبخشی قرار می گیرند اما برخی از مصدومان ضایعات نخاعی به علت شدت آسیب ها باید در مراکز شبانه روزی تحت درمان و مراقبت قرار گیرند تا از بروز مشکلات ثانویه ای همچون زخم بستر و نارسایی های کلیوی آن ها جلوگیری شود.

وی یادآور شد: برای بودجه سال آینده پیشنهاد افزایش بودجه به دولت ارائه شده است و از آنجایی که این حوزه نیازمند اقدامات حمایتی بسیار بیشتری است، امیدواریم با افزایش بودجه موافقت شود و در آن صورت افزایش اعتبارات منجر به افزایش ظرفیت پذیرش آسیب دیدگان نخاعی نیز می شود و در سال آینده تعداد افراد تحت پوشش افزایش می یابد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.50635s, 18q