خروج داروهای بیماران خاص از سیستم عرضه

۱۳۹۱/۱۱/۲۱ - ۱۴:۴۸ - کد خبر: 66982
سلامت نیوز : مهندس نادی مشاور رییس ستاد مبارزه با ستاد کالا و ارز در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه دارو به دلیل اهمیت جزو اقلام مورد توجه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است گفت : دارو و تجهیزات پزشکی از جمله کالاهایی هستند که جزو 12 گروه کالای مباره با کالا و ارز قرار دارند .

وی اظهار کرد : با توجه به اینکه دارو و تجهیزات پزشکی با سلامت و جان انسانها ارتباط دارد و تاثیر بسیاری در بحث سلامت جامعه دارد ، ستاد مبارزه با کالا و ارز ، مبارزه با قاچاق این کالا را در اولویت فعالیت خود قرار داده است.

مشاور رییس ستاد مبارزه با کالا و ارز با اشاره به اینکه بخش اعظم داروی مورد نیاز ، در داخل کشور تولید می شود که بحث قاچاق در این حوزه خیلی پررنگ مطرح نیست افزود : ولی در بخش کوچکی از داروها که به صورت وارداتی تهیه می شوند،بحث قاچاق نیز مطرح می شود .

وی با بیان اینکه بخشی از فعالیت این حوزه  نیز مربوط به کالاهای تولید داخل که ممکن است به خارج قاچاق شوند است تصریح کرد : در حال حاضر بحث کالاهای خاص که مربوط به بیماران خاص است را داریم که از کشور ما به کشورهای اطراف خصوصا عراق و افغانسان قاچاق می شود .

مهندس نادی در ادامه با اشاره به اینکه وزارت بهداشت به داروهای مکمل و بدن سازی بعد از تست و تایید سخت گیرانه اجازه واردات می دهد افزود : به دلیل مقررات گمرکی سخت و همچنین نظارت بیشتر به عرصه مکمل ها و داروهای بدن سازی ، معمولا به صورت قاچاق وارد کشور می شوند که در این  عرصه وزارت بهداشت باید استاندارد سالانه انجام داده و سپس اجازه واردات بدهد ، چرا که برخی از انها به دلیل غیراستاندارد بودن تلاش می کنند که از طریق قاچاق و به صورت غیرقانونی وارد کشور شوند .

عرضه داروهای تقلبی نسبت به گذشته بیشتر شده است

 وی با اشاره به اینکه در حال حاضر آماری در حوزه قاچاق دارو در کشور نداریم گفت : با توجه به حساسیتی که به دلیل مرتبط بودن با سلامتی انسانها در مورد دارو وجود دارد ، این رقم نمی تواند خیلی بالا باشد .

نادی ادامه داد: خروج داروها از سیستم عرضه و فروش به صورت آزاد در حوزه داروهای بیماران خاص از دیگر موضوعاتی است که نسبت به قاچاق بیشتر دیده می شود که در این عرصه ممکن است داروهای تقلبی نیز با هدف سودجویی و کسب درآمد به صورت غیر مجاز توزیع شوند که این موضوع نسبت به گذشته افزایش داشته است .

مشاور رییس ستاد مبارزه با ستاد کالا و ارز در پایان با بیان اینکه برخی از داروها به ویژه داروهای برند نیز خارج از کشور و در مناطق خاصی تولید شده و در شبکه قرار می گیرند  خاطرنشان کرد : با بهره مندی از هولوگرام ، برخی این موارد را شناسایی و از سیستم دارویی خارج می شوند .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.86126s, 20q