راه‌هایی برای حفاظت بهتر از کلیه‌ها به عنوان اندام‌هایی حیاتی

۱۳۹۱/۱۱/۲۲ - ۱۷:۳۷ - کد خبر: 67006
راه‌هایی برای حفاظت بهتر از کلیه‌ها به عنوان اندام‌هایی حیاتی
سلامت نیوز : اگر از کلیه ها به خوبی مراقبت نشود بسیار خطرهای سلامتی انسان را تهدید می کند که می تواند منجر به از کار افتادن کامل آنها شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ برخی بیماری های رایج کلیوی عبارتند از سنگ کلیه، عفونت های ادراری و کم آبی. بیماری های کلیوی و دیابت هم می توانند همراه باشند و در واقع بیماری های کلیوی مهمترین عامل مرگ زودرس در افراد دیابتی هستند.برای جلوگیری از خطرهای سلامتی احتمالی و برای حفاظت از کلی ها این عوامل را رعایت کنید:

خوردن میوه ها و سبزیجات

بر اساس یافته های منتشر شده در مجله پزشکی آمریکایی مطالعات کلیوی افزایش میزان میوه و سبزیجات در رژیم غذایی خطر آسیب های کلیوی و اختلالات متابولیکی را به حداقل می رساند (شرایطی که در آن بدن اسید زیادی تولید می کند). افزایش اسید می تواند با نشانه هایی مانند تنفس سریع، خستگی، گیجی و در مواقع حاد حتی شوک یا مرگ همراه باشد. میوه و سبزیجات به کلیه کمک می کنند تا این اسیدهای اضافی را از طریق ادرار از بدن دفع کند.

افزایش میوه و سبزیجات به ویژه به بیماران دارای بیماریهای مزمن کلیوی کمک می کند که بیشتر در خطرات اختلالات متابولیکی اسیدی هستند.

مصرف روغن ماهی

بر اساس یافته های منتشر شده در مجله کلیه بین الملل اسیدهای چرب امگا 3 مانند مواد موجود در روغن ماهی مانع مرگ ناگهانی قلبی بیماران دیالیزی می شوند. محققان میزان اسیدهای چرب امگا 3 خون 400 بیمار دیالیزی را اندازه گیری کردند که 100 نفر از آنها در سال اول درمان درگذشته بودند. خطر ایست قلبی ناگهانی در این بیماران در سال اول دیالیز بسیار بالاست. هرچه سطح امگا 3 خون بالاتر بوده خطر ایست قلبی کاهش یافته بود.

کاهش مصرف نمک، پروتئین و آب

بدن انرژی زیادی را صرف موادی اضافی مانند نمک، پروتئین و حتی آب می کند و کلیه ها به عنوان سیستم فیلترینگ بدن محور کلیدی این فعالیت هستند. بنابراین افزایش مصرف هرکدام از آن مواد باعث افزایش فعالیت کلیوی و حتی رساندن آنها به مرز از کارافتادگی می شود.

اگر برای مثال نمک به خوبی در اثر بیماری کلیوی از بدن دفع نشود آنگاه می تواند منجر به افزایش فشار خون و مشکلات سلامتی جدی تری مانند حملات قلبی شود. مصرف زیاد پروتئین نیز می تواند باعث آسیب رساندن به کلیه ها در اثر فشار زیاد برای دفع نیتروژن خون کند. مصرف زیاد آب نیز زمانی که بدن شما نیازی به آب ندارد فشار بیشتری به کلیه ها وارد می کند.

حفظ فیزیک جسمانی

بر اساس یافته های منتشر شده در مجله کتابخانه کوکرین تمرینات مداوم ورزشی می تواند برای افراد مبتلا به بیماری های مزمن کلیوی و افرادی که پیوند کلیه داشته اند مناسب باشد. این تحقیقات نشان می دهد که ورزش نه تنها سلامت کلی بدن را بهبود بخشیده بلکه فشار خون و ضربان قلب را نیز بهبود داده و تغذیه را بهبود می دهد.

بررسی 45 تحقیق مختلف که روی 1800 بیمار انجام شده نشان داد ورزش برای اکثر بیماران کلیوی مانند بیماران دیالیزی، پیوند کلیه و ... تأثیر مثبت داشته است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.60658s, 18q