عوامل افزاینده خطر ابتلا به «ام اس»

۱۳۹۱/۱۱/۲۴ - ۱۳:۴۳ - کد خبر: 67133
سلامت نیوز : تاکنون متخصصان به این موضوع که علت اصلی بروز بیماری ام اس چیست پی نبرده اند؛ اما مطمئن هستند که ژن ها و عوامل محیطی، در این امر نقش دارد.«ام اس» یک بیماری خودایمن است که به سلول ها آسیب می رساند.

جنسیت: به گزارش نیوزویک اگر چه «ام اس» بیشتر در خانم ها شایع است اما شدت بیماری در مردان بیشتر است.

محل زندگی: افرادی که نزدیک به قطب زندگی می کنند از جمله استرالیا، نیوزیلند، بخش هایی از آمریکای شمالی، کانادا و ایسلند در مقایسه با افرادی که به خط استوا نزدیک ترند بیشتر در معرض خطر بیماری «ام اس» قرار دارند.بدن انسان در واکنش به نور خورشید ویتامین D تولید می کند. بنابراین در بدن افرادی که دورتر از خط استوا زندگی می کنند ویتامین D کمتری تولید می شود، به ویژه در ماه های بلند و تاریک زمستانی.

محل تولد: اگر چه عجیب است اما واقعیت دارد. حاملگی در فصل زمستان یا تولد نوزاد در بهار یا اواخر بهار باعث می شود در بدن کودک میزان ویتامین D کمتری تولید شود و این امر خطر ابتلا به بیماری ام اس را افزایش می دهد.

نژاد: «ام اس» در سفیدپوستان به ویژه افرادی که اهل شمال اروپا هستند بیشتر است.

جابه جایی مکان در کودکی:اگر در کودکی نقل مکان کنید، احتمال و خطر ابتلا به «ام اس» با توجه به شرایط محیط جدید تغییر می کند. البته این تغییر قبل از ۱۲تا۱۵سال مهم است و پس از بلوغ این تغییر مکان مهم نیست.

استعمال دخانیات: دخانیات علاوه بر افزایش خطر سرطان ریه و حمله قلبی، در بروز بیماری ام اس نیز نقش دارد.تشخیص بیماری ام اس در افراد سیگاری و افرادی که در دوره ای سیگار می کشیدند نسبت به افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند بالاتر است. روند بیماری ام اس در افراد سیگاری سریع تر است.

سن: این بیماری در هر سنی از کودکی گرفته تا بزرگسالی دیده می شود. اما اغلب در افراد ۲۰تا۵۰ سال بروز می کند.

به بیماری خود ایمن دیگری مبتلا هستید: در صورت بروز یکی از این بیماری ها احتمال بروز بیماری های دیگر نیز تشدید می شود. اگر به دیابت نوع یک یا بیماری روده ملتهب مبتلا هستید احتمال ابتلا به بیماری ام اس در شما بیشتر است.البته این ارتباط با بیماری های خودایمن مانند لوپوس، روماتوئید و آرتریت تایید نشده است.

تجربه تلخ در زندگی:استرس علایم ام اس را وخیم تر می کند و ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را نیز افزایش دهد. نتایج بررسی ها نشان می دهد احتمال ابتلا به ام اس در والدینی که فرزند خود را از دست داده اند در مقایسه با والدین دیگر بیشتر است. در صورتی که مرگ کودک ناگهانی باشد این خطر ۲برابر می شود.

منبع : خراسان
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15635s, 18q