بیمه ای که هنوز طلایی نیست!

۱۳۹۱/۱۱/۲۴ - ۱۳:۵۶ - کد خبر: 67137
سلامت نیوز :نمی دانم چرا گاهی باید بین اصل برنامه ها و طرح ها با اجرای آن تفاوت وجود داشته باشد و چرا گاهی وعده ها در زمان و موعد مقرر اجرایی نمی شود به عنوان مثال بیمه طلایی بازنشستگان کشوری که اجرای آن ۹ دی آغاز شد آن طور که انتظار بود و مسئولان درباره اجرای آن می گفتند، عملیاتی نشد. براساس گفته مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار از سوی دولت، اجرای بیمه طلایی بازنشستگان کشوری با هدف پوشش و جبران هزینه های درمانی و کاهش هزینه های پرداختی بازنشستگان برای درمان از ۹ دی آغاز شده است و ۵۴۵ مرکز درمانی و بیمارستان طرف قرارداد موظف به ارائه خدمات به بیمه شدگان بیمه طلایی هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خراسان ؛ همچنین در این بیمه، بازنشستگان کشوری در مراکز طرف قرارداد بدون ارائه هیچ مدرک و معرفی نامه ای پذیرش می شوند و تمامی هزینه های درمانی و جراحی های تخصصی و عمومی آن ها بدون سقف پرداخت می شود. همچنین بازنشسته در صورت مراجعه به مراکزی که با بیمه طلایی قرارداد ندارند، با ارائه مدارک به بیمه آتیه سازان حافظ می تواند وجوه پرداختی برای درمان را دریافت کند اما با گذشت بیش از ۲ ماه از اجرای این طرح، به نظر می رسد که این بیمه آن چنان هم که مسئولان می گویند طلایی نیست و در اجرا با مشکلاتی روبه رو است.

به عنوان مثال شهروندی در تماس با روزنامه خراسان گفت: بیمه طلایی باز هم در حرف زیباست چرا که برای بستری در بیمارستان باید معرفی نامه ارائه دهیم و آن طوری که مسئولان می گویند، پذیرش به راحتی انجام نمی شود.شهروند دیگری نیز می گفت: در خبری که اعلام شده بود مسئولان گفته بودند که هزینه عصا، عینک و سمعک را بیمه طلایی به صورت ۱۰۰ درصد می پردازد در حالی که برخی گفته ها حاکی است که این موارد از بیمه طلایی حذف شده است.همچنین شهروند دیگری نیز در پیامکی گفته است: بیمه طلایی بازنشستگان که این همه از آن دم می زنند فقط برای بستری شدن در بیمارستان است و برخلاف شاغلان شامل هزینه های ویزیت دکتر و دارو نمی شود در حالی که ما به علت بالا رفتن سن همیشه در حال دکتر رفتن هستیم و درصد کمی از بیمه شدگان کارشان به بیمارستان می کشد. ای کاش مسئولان به این نکته توجه می کردند. گزارش عینی خراسان هم حاکی از این است که این بیمه هنوز به طور کامل اجرایی نشده است.

وقتی متوجه می شود بیمه طلایی بازنشستگی تنها ۱۰۰ هزار تومان از مجموع ۹۰۰ هزار تومانی که برای درمان همسرش هزینه کرده است پرداخت می کند بی اختیار روی صندلی می نشیند و چند دقیقه ای به فکر فرو می رود. پیرمرد روزگاری مدرس دانشگاه بوده و حالا به سن بازنشستگی رسیده است. حال و روزش را با یک نگاه می توان فهمید، حال و روز مردی که تنها منبع امرار معاشش، حقوق بازنشستگی است و با چند روز دیرتر واریز شدن حقوق ممکن است تمام زندگی اش تحت الشعاع قرار گیرد. چند دقیقه ای که می گذرد با ناراحتی می گوید: بعد از سی سال خدمت ۹۵۰ هزار تومان حقوق می گیرم که از این ماه باید بخشی از آن را برای درمان همسرم هزینه کنم. شما بگویید من چه کنم. خانم جوانی که متصدی دریافت مدارک پزشکی بازنشستگان است با بی حوصلگی پاسخش را می دهد «من چه می دانم.»این جا دفتر مرکزی بیمه آتیه سازان حافظ یا بهتر بگوییم همان بیمه ای است که خدمات طلایی درمان را به بازنشستگان کشوری ارائه می دهد. ساختمانی در یکی از کوچه های خیابان استاد نجات الهی تهران که بازنشستگان برای ارائه فاکتور هزینه های درمانی خود و یا اخذ معرفی نامه برای بستری شدن در بیمارستان های طرف قرارداد به آن مراجعه می کنند.

سقف محدود خدمات پاراکلینیکی

متصدی دریافت مدارک که این گونه جوابش را می دهد فرصت را مناسب می بینم تا پای درددل هایش بنشینم. می گوید: از نهم دی قرار بود بیمه طلایی بازنشستگان کشوری اجرا و بدون محدودیت هزینه های درمانمان پرداخت شود اما امروز که برای دریافت هزینه های آنژیوگرافی قلب همسرم به این مرکز آمده ام در جوابم می گویند از مجموع ۹۰۰هزار تومان فاکتوری که ارائه داده اید تنها ۱۰۰ هزار تومانش به حسابتان واریز می شود. علتش هم این است که سقف تعهدات پاراکلینیکی بازنشستگان ۳۰۰ هزار تومان است و ۲۰۰ هزار تومان از این مبلغ هم پیش از این توسط خودتان استفاده شده است. می گوید: پس با این وجود معنی بیمه طلایی چیست؟ چرا باید سقف تعهدات پاراکلینیکی برای یک خانواده ۳۰۰ هزار تومان باشد؟ یعنی اگر یک نفر از افراد خانواده از خدمات پاراکلینیک استفاده کرد دیگر افراد خانواده نمی توانند از این خدمات استفاده کنند. بسیاری از بازنشستگان از راهنمایی نشدن مناسب از سوی پرسنل بیمه آتیه سازان حافظ گلایه دارند.

خدماتی که بیمه طلایی نیست

خانم مسنی که با یک پوشه مدارک پزشکی به این مرکز آمده می گوید: اگر فهرست مدارکی که برای پرداخت هزینه ها لازم است در معرض دید بگذارند دیگر مجبور نیستیم به دلیل نقص مدارک چندین بار برای کپی گرفتن و تکمیل مدارک در رفت و آمد باشیم.از وضعیت خدمات رسانی بیمه طلایی که می پرسم لبخند تلخی بر لبانش نقش می بندد و می گوید: کدام طلایی. برای تست پاپ اسمیر ۳۱هزار تومان پرداخت کرده ام و حالا که برای ارائه فاکتورها آمده ام، می گویند این مورد تحت پوشش بیمه نیست.

یکی دیگر از بازنشستگان حاضر در سالن هم وارد بحث می شود و می گوید: کسانی که با تبلیغ زیاد از طلایی شدن بیمه بازنشستگان خبر می دهند به این فکر نکرده اند که هزینه زندگی و درمان افراد تحت تکفل بازنشستگان را چه کسی پرداخت می کند؟ امروز مدارک و فاکتورهای مربوط به بیماری همسرم را به این مرکز آورده ام، ولی در جوابم می گویند پرداخت هزینه های ماموگرافی در تعهد ما نیست.

گلایه بازنشستگان

یکی دیگر از بازنشستگان که برای دریافت هزینه آزمایش خون و سونوگرافی به بیمه آتیه سازان حافظ آمده است با صدای بلند که حکایت از عصبانیتش دارد، می گوید: بیمه طلایی که هزینه آزمایش و سونوگرافی ندهد به چه درد ما می خورد.۸۳هزار تومان هزینه آزمایش خون داده ام ولی در جوابم می گویند در تعهد ما نیست. ای کاش فقط این یک مورد بود ۶۵هزار تومان هزینه سونوگرافی همسرم را هم نمی دهند و باز هم می گویند در تعهد بیمه نیست.وقتی از تعهد نداشتن بیمه برای پرداخت حق ویزیت پزشکان حرف می زند ناگهان ولوله ای برپا می شود. گویی درد دل تمام بازنشسته هاست. می گویند: حق ویزیت یک پزشک متخصص ۲۰هزار تومان است که برای یک درمان ساده باید حداقل دو بار نزد پزشک رفت و ۴۰هزار تومان هم پرداخت کرد ولی متاسفانه ویزیت هم جزو تعهدات بیمه نیست.یکی از بازنشسته ها کاغذ نوشته ای را که روی دیوار نصب شده است نشانم می دهد و می گوید: شما بگو از این نوشته چه می فهمی؟

روی کاغذ نوشته است: «پاره ای از موارد که بر اساس متن قرار داد، خارج از شمول تعهدات بیمه گر می باشد:ویزیت، آزمایش، رادیولوژی، داروهای عمومی، زایمان، درمان نازائی و عقیم سازی، عینک، عصا، لیزیک، دندانپزشکی و جراحی لثه، اعمال جراحی زیبایی و...»

حالا... یعنی چه و چه مواردی می تواند در این سه نقطه بگنجد خود جای سوال دارد.

حذف برخی موارد درمانی از بیمه طلایی

گویی درد دل بازنشستگان تمامی ندارد و اکثریت نیز نسبت به خدمات بیمه طلایی گلایه دارند. خانم مسنی می گوید: رادیولوژی ساده ترین اقدام تشخیصی است. نمی دانم علت پوشش داده نشدن رادیولوژی چیست؟ حالا بماند که در قرارداد سال های قبل هزینه عینک و عصا را پرداخت می کردند ولی در این قرارداد از فهرست موارد مشمول تعهدات بیمه خارج شده است. او ناامید از ساختمان بیمه بیرون می رود و نگران این است چگونه باید این ماه را به آخر برساند. او این ماه تمام درآمدش را صرف درمان کرده و حالا مانده است با یک حساب خالی.

بدون معرفی نامه پذیرش نمی شویم

برای بررسی وضعیت پذیرش بازنشستگان و خانواده هایشان در بیمارستان ها و اینکه آیا وعده های مسئولان صندوق بازنشستگی کشوری و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر پذیرش بی قید و شرط در بیمارستان ها با بیمه طلایی تحقق یافته است یا نه به چند بیمارستان در تهران رفتیم.خیابان کارگر شمالی، مرکز قلب تهران. بیشتر بیماران در این مرکز درمانی افراد مسن و بازنشسته اند و از تمام نقاط کشور برای درمان به این بیمارستان مراجعه می کنند. خانم مسنی که بازنشسته یکی از دستگاه های دولتی است و هر دو هفته یک بار برای طی مراحل درمانی از همدان به این بیمارستان می آید درباره نحوه پذیرش و پرداخت هزینه های درمانی اش از سوی بیمه تکمیلی بازنشستگی می گوید:مشکل چندانی برای پذیرش در این بیمارستان نداشته ام و به محض مراجعه به نمایندگی بیمه آتیه سازان حافظ در تهران ،معرفی نامه بستری برایم صادر شده است.اما اینکه بدون داشتن معرفی نامه می توان دربیمارستان پذیرش شد درست نیست و چنین اتفاقی نیفتاده است.

پیرمردی هم که برای آزمایش خون به این بیمارستان آمده است می گوید: بیمه طلایی هستیم ولی بیمه هزینه آزمایش هایمان را پرداخت نمی کند و هزینه اش را تمام و کمال از جیب دادم. مرد میانسالی که بازنشسته استانداری است می گوید:پزشک معالجم در بیمارستان خاتم الانبیا جراحی می کند، ولی وقتی به این بیمارستان و بیمه آتیه سازان حافظ مراجعه کردم گفتند بیمارستان با بیمه طلایی بازنشستگان طرف قرار داد نیست و نمی توانم با استفاده از بیمه دراین بیمارستان جراحی و بستری شوم. به همین خاطر مجبور شدم هم پزشکم را عوض کنم، هم بیمارستانم را.بیمارستان لاله در چند قدمی ساختمان وزارت بهداشت هم از جمله بیمارستان های خصوصی تهران است که با این که طرف قرارداد بیمه آتیه سازان حافظ است، بیماری را بدون معرفی نامه از سوی بیمه بستری نمی کند.

شهروندی در تماس با روزنامه خراسان گفت: بیمه طلایی باز هم در حرف زیباست چرا که برای بستری در بیمارستان باید معرفی نامه ارائه دهیم و آن طوری که مسئولان می گویند، پذیرش به راحتی انجام نمی شود
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.61842s, 19q