متن طرح دو فوریتی کاهش آلودگی هوای کشور

۱۳۹۱/۱۱/۲۴ - ۱۶:۴۵ - کد خبر: 67175
سلامت نیوز : 59 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای کاهش خسارت های آلودگی هوا طرح دو فوریتی تهیه کردند که طبق آن وزارت کشور با همکاری شهرداری موظفند به مدت 5 سال حمل و نقل عمومی را در کلانشهرها به میزان 75 درصد افزایش دهند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛  59 نماینده مجلس طرح دو فوریتی کاهش آلودگی هوای کشور را که از سوی فراکسیون مدیریت شهری مجلس تهیه شده است به امضا رساندند.

در مقدمه توجیهی این طرح آمده است علیرغم تلاش نهادهای ذیربط در امر کاهش آلودگی هوا، متاسفانه شاهد هستیم که روز به روز آلودگی هوا شدت پیدا کرده و از این راه خسارت های جبران ناپذیری به کشور وارد شده و می شود.

متن طرح دو فوریتی کاهش آلودگی هوای کشور به این شرح است:

ماده 1- به منظور دستیابی به حمل و نقل پایدار در کلانشهرها، وزارت کشور با همکاری شهرداری موظفند ظرف 5 سال سهم حمل و نقل عمومی را در کلانشهرها به 75 درصد افزایش دهند.

تبصره 1- پرداخت هزینه های عمرانی حمل و نقل عمومی شامل زیر ساخت های خرید واگن ها و اتوبوس ها تا سهم مشارکت 50 درصد شهرداری، 50 درصد دولت است.

تبصره 2- ممنوعیت واردات برای ناوگان حمل و نقل عمومی (واگن، اتوبوس و تاکسی) لغو گردیده و همچنین سود و عوارض گمرکی، در صورت نبود تولیدات داخلی نیز حذف می شود.

ماده 2- وزارت نفت مکلف است 50 درصد سوخت مورد نیاز خودروهای سبک و سنگین را تا پایان سال 1391 و تمامی سوخت های تولیدی مورد نیاز تا پایان سال 1392 را مطابق با استاندارد "یورو 4" و از تاریخ 1/1/1394 سوخت مورد نیاز کشور را مطابق استاندارد  "یورو 5" تامین نماید.

وزارت نفت مکلف است سوخت گاز مورد نیاز نیروگاه های کشور را تامین کند. کیفیت سوخت توسط سازمان استاندارد و سازمان حفاظت محیط زیست مطابق با استانداردهای پیش بینی شده پایش و نظارت می گردد.

ماده 3- وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است کلیه تولیدات خودرو در کشور را تا پایان سال 1391 مطابق با استاندارد "یورو 4" و تولید موتورسیکلت را مطابق با استاندارد "یورو 3" عرضه نماید. نیروی انتظامی مکلف است از ابتدای سال 1392 از شماره گذاری خودروهای با استاندارد "یورو 2" جلوگیری نماید و صرفا خودروهای تولیدی منطبق با استاندارد "یورو 4" و موتورسیکلت با استاندارد "یورو 3" مجاز به شماره گذاری می باشند.

تبصر - انجام معاینه فنی اتومبیل که به موجب تبصره ماده 9 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی 5 سال پس از تولید خودرو می باشد به 2 سال کاهش می یابد.

ماده 4- وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است با همکاری استانداری ها و ادارات کل محیط زیست استانها تا پایان سال 1393 نسبت به رفع آلایندگی واحدهای آلاینده اقدام نمایند.

ماده 5- وزارت کشور و شهرداری های کلانشهرها مکلفند به میزان سرانه یک متر مربع فضای سبز موجود در شهرها و حریم شهرها را افزایش دهند. در صورت امکان اگر زمین در شهرها وجود داشته باشد، منابع طبیعی مکلفند زمین مورد نیاز را به صورت رایگان در حاشیه شهرها در اختیار شهرداری قرار دهند.

سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری مکلف است هر ساله اطراف شهرها (کلانشهرها) به مساحت 2 هزار هکتار را با گونه های مناسب جنگل کاری نماید.

معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور موظف است اعتبارات مورد نیاز را در بودجه سالانه تامین نماید.

ماده 6- اعتبار مورد نیاز برنامه های فوق به شرح ذیل تامین می گردد:

الف - برنامه های مرتبط با سوخت از منابع در اختیار وزارت نفت

ب - از محل یک درصد عوارض آلایندگی صنایع و سایر جرائم و کمک های بین المللی

پ - از ردیف جدید دارایی های سرمایه ای وزارتخانه ها که بدین منظور در لایحه بودجه سال 1392 عمرانی پیش بینی و توسط نمایندگان مجلس به تصویب می رسد.

ت - جهت اجرای برنامه های پیش بینی شده در این طرح صندوقی به نام "صندوق ملی محیط زیست" از ابتدای سال 1392 تشکل شده و بودجه لازم برای هزینه کردهای این صندوق در بودجه های سنواتی منظور خواهد شد.

به گزارش مهر، این طرح احتمالا هفته آینده در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.55879s, 18q