زباله هاي بيمارستاني، سلامت پرستاران را به خطر مي اندازد

۱۳۸۶/۰۶/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6736
زباله هاي بيمارستاني، سلامت پرستاران را به خطر مي اندازد
مهدي محرري، رئيس انجمن پرستاران تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: زباله هاي بيمارستاني يكي از مشكلات اساسي جامعه است كه براي سلامت شهروندان و محيط زيست بسيار خطرناك بوده و نياز به توجه مسئولان وزارت بهداشت و مسئولان شهرداري ها را دارد.
وي گفت: هم اكنون شهرداري تهران اقدام به جمع آوري زباله هاي بيمارستاني مي نمايد در حالي است كه دفع يا سوزاندن اين نوع زباله در كنار ديگر زباله ها بسيار خطرناك است با توجه به اينكه تفكيك نشدن زباله هاي بيمارستاني از زباله هاي ديگر شهرداري تهران مجبور به دفن زباله هاي خطرناك با ديگر زباله ها است.
رئيس انجمن پرستاري تهران تاكيد كرد: در ميان زباله هاي بيمارستاني وسايل استفاده شده در اتاق عمل و جراحي ها وجود دارد كه به گفته ي كارشناسان انواع بيماري ها را انتقال مي دهد: تيغ جراحي، سرنگ ها، آنژيوكت ها و وسايل پانسماني از جمله اين وسايل است كه همراه با ديگر زباله هاي عادي توليد شده در بيمارستان جمع آوري و دفع مي شود در حالي كه با توجه به خطرات زباله هاي عفوني بايد زباله ها در بيمارستان ها و مراكز درماني تفكيك شود تا دفع  آن ها با هم صورت گيرد.
محرري افزود: نخستين جلسه كانون علمي پرستاران كنترل عفونت در دفتر انجمن پرستاري ايران برگزار شد كه در اين جلسه تخصصي كردن پرستاري و آموزش مداوم در اين رابطه از مهترين اهداف اين جلسه بود.
وي تاكيد كرد: انجمن پرستاري درصدد راه اندازي كانون علمي كنترل عفونت است كه تفكيك زباله از موضوعات مهمي است كه بايد در بيمارستان ها اجرا شود و در اين زمينه عنوان كرد كه 20 شهريور بيمارستان ها مي توانند اعلام آمادگي براي خريد دستگاه امحاء زباله كنند و در اين صورت 50 درصد از اين هزينه را معاونت سلامت پرداخت مي كند.
وي در خصوص دستور العمل تفكيك زباله با بيان اينكه تاكنون سه بار دستور العمل به بيمارستان ها فرستاده شده اما بعضي از بيمارستان ها از مفاد آن اظهار بي اطلاعي مي كنند و تفكيك زباله به درستي انجام نمي شود گفت: اصلاحاتي در خصوص چك ليست هاي ارزيابي در دست اقدام است كه يكي در دست اقدام است كه يكي از مهمترين آن ها داشتن كارشناس بهداشت محيط در بيمارستان ها است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16153s, 18q