«الف» تا «یای» قلب

۱۳۹۱/۱۱/۲۹ - ۱۱:۰۵ - کد خبر: 67525
سلامت نیوز : سن بیماری‌های قلبی در تمام دنیا رو به كاهش است. كشورمان ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست.بیماری‌های قلبی بخصوص سكته‌های قلبی یكی از علل مهم مرگ، ناتوانی و از كار افتادگی است.

چرا سكته قلبی بروز می‌كند؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ؛ سفت و سخت شدن رگ‌های بدن كه به تصلب شرایین شناخته می‌شود، واقعه‌ای است كه در تمامی رگ‌های بدن با گذشت زمان بروز می‌كند. چربی مضر در رگ‌های بدن رسوب می‌كند و كم‌كم دیواره رگ را ضخیم و مجرای آن را تنگ می‌كند.

در پاسخ به این سوال كه چه عواملی باعث شروع و تشدید سفتی رگ‌ها می‌شود، باید گفته شود كه سیگار و قلیان، فشار خون، چربی‌های خون (كلسترول)، چاقی و كاهش فعالیت بدنی، دیابت، سن بالا و سابقه خانوادگی بروز بیماری‌های قلبی زودرس، عوامل اصلی بروز بیماری‌های قلبی هستند.

درد قلبی چگونه دردی است؟

درد یكی از شایع‌ترین نشانه‌های سكته قلبی است. درد قفسه سینه همیشه به معنای مشكل قلبی نیست. آسیب در دستگاه‌های گوارش و تنفس، عضلات و حتی مشكلات اعصاب و روان نیز ایجاد درد در قفسه سینه می‌كند.

از سوی دیگر، نارسایی در خونرسانی به قلب گاهی خود را با درد در جایی فرای قفسه سینه نشان می‌دهد؛ نمونه آن درد در شكم، بازو و حتی فك بیمار است بنابراین نه می‌توان به دردی در قفسه سینه به عنوان مشكل قلبی نگاه كرد و نه می‌توان درد خارج از قفسه سینه را به علل غیرقلبی نسبت داد.

درد قفسه سینه در بیماران قلبی به شكل دردی پخش (نه نقطه‌ای) فشارنده كه عمدتا در پشت دیواره قفسه سینه است بروز می‌كند. درد ممكن است به شكم، گردن، فك تحتانی و دست‌ها انتشار یابد.

درد بیماران با فعالیت، هیجان، سرما و حتی خوردن غذای سنگین شروع می‌شود و با استراحت یا مصرف حبه‌های قرمز رنگ زیرزبانی بهبود می‌یابد.بیماران گاهی دارای علائمی همراه با درد هستند كه وجود این علائم احتمال مشكل قلب را دو برابر می‌كند. علائم همراه شامل تنگی نفس، تعریق، تهوع و استفراغ است.

در بیماران دیابتی، افراد مسن و زنان ممكن است درد قفسه سینه وجود نداشته باشد و به جای آن تنها بیمار از تنگی نفس شاكی باشد. وقتی به‌جای درد، تنگی نفس بروز می‌كند هم برای بیمار و هم برای پزشك شك به مشكل قلبی با تاخیر همراه خواهد بود.

چگونه مشكل قلبی را تائید كنیم؟

به دلیل همین تنوع و مشكل در تشخیص، تشخیص قطعی نیاز به انجام نوار قلب، آزمایش، عكس قفسه سینه و حتی تست‌های تكمیلی مانند تست ورزش دارد.زمانی كه برای اولین بار دچار درد قفسه سینه یا تنگی نفس شده و به اورژانس مراجعه می‌كنید از شما نوار قلب گرفته می‌شود.

در این روش جریان الكتریكی كه در قلب جریان دارد روی نوار كاغذی ثبت می‌شود. پزشك براساس تفسیری كه از نوار انجام می‌دهد به احتمال بیماری‌های قلبی شك می‌كند.ایراد آن این است كه نه‌تنها در مشكلات قلبی بلكه به واسطه مشكلات مغزی، اثرات فشار خون داروهای مصرفی ممكن است تغییراتی در آن بروز كند كه شكل و تفسیر آن را به هم بریزد.

زمانی كه قلب دچار آسیب می‌شود، موادی از درون قلب به جریان خون سرازیر می‌شود كه می‌توان آنها را با بررسی خون شناسایی كرد. به اصطلاح به این مواد آنزیم‌های قلبی گفته می‌شود. زمانی كه میزان این مواد یا آنزیم‌ها در خون افزایش یابد، نشان از آسیب قلب است.

مزیت این تست‌های آزمایشگاهی این است كه چندان گران نیستند، اما ایراد آنها در این است كه ممكن است به دلیل بیماری‌های دیگری هم در خون ظاهر شوند و پزشك را دچار خطای تشخیصی كنند.

گاهی برای بیماران قلبی درخواست تست ورزش می‌شود. در حین انجام تست به صورت مداوم از بیمار نوار قلبی گرفته می‌شود.اگر بیمار دچار تغییرات ناگواری در نوار قلب یا علائم قلبی و تنفسی شود، تست متوقف می‌شود. پس از اتمام تست ورزش، نوار قلبی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

روشی كه با آن می‌توان رگ‌های قلب را دید، آنژیوگرافی است. توسط مواد خاصی عروق قلب را رنگین كرده و عكسبرداری انجام می‌دهند. هر ناحیه‌ای كه دچار آسیب و تنگی جدی باشد در این روش مشخص می‌شود.

چگونه بیمار قلبی را به بیمارستان انتقال دهیم؟

یكی از اقدامات اشتباه همراهان، انتقال بیمار با وسیله شخصی است. بیماران قلبی مستعد، ضربان غیرطبیعی قلب هستند؛ تغییری كه می‌تواند به توقف ناگهانی قلب و مرگ منجر شود. با توجه به این كه آمبولانس‌های اورژانس 115 در ایران مجهز به این دستگاه‌های شوك شده‌اند، لازم است بیمار با آمبولانس و تیم ورزیده امداد به مراكز درمانی منتقل شود.

اولین گام درمانی در بیماران قلبی چیست؟

یكی از داروهایی كه در بیماران قلبی تجویز می‌شود، حبه‌‌های قرمز رنگ ژلاتینی نیتروگلیسیرین است كه موقع درد باید زیر زبان قرار دهند. اگر با گذاشتن یك عدد از این حبه‌ها درد كاهش نیافت یا حتی تشدید شد، باید بیمار سریع به اورژانس انتقال داده شود البته پاسخ ندادن به یك عدد از این حبه‌ها به معنای قطع مصرف نیست و می‌توان هر پنج دقیقه مصرف یك عدد از آنها را تا سه نوبت ادامه داد. مصرف این حبه‌ها در افرادی كه از داروی سیلدنافیلد (ویاگرا) طی 24 ساعت گذشته استفاده كرده‌اند، قدغن است.

یكی از كارهایی كه تا رسیدن آمبولانس برای بیمار قلبی می‌توان انجام داد، مصرف دو عدد آسپیرین بچه (80 میلیگرم) است. آسپیرین‌ها برای جذب بهتر باید جویده شوند.دقت كنید به افرادی كه به آسپیرین حساسیت داشته یا سابقه خونریزی گوارشی دارند، نباید آسپیرین داد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15124s, 18q