ايران در زمينه تامين دارو خودکفاست

۱۳۸۶/۰۶/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6754
ايران در زمينه تامين دارو خودکفاست

دکتر سيد فرشاد حسيني شيرازي معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي و رييس انجمن متخصصان علوم دارويي ايران در گفت وگو با ایسنا،با اعلام اين خبر گفت: معناي خودکفايي حصاربندي نيست و در حقيقت به معناي تامين صحيح مورد نياز از منابع مختلف است.

وي با اشاره به اين که با وجود 8 سال جنگ تحميلي و اعمال تحريم‌هاي مختلف، عزم و اراده متخصصان مملکت باعث شده است تا کشور به لحاظ تامين دارو حتي جلوتر از خودکفايي گام بردارد؛ اذعان داشت: در حال حاضر 93 درصد از داروهاي موجود در داخل کشور توليد شده و مابقي از منابع ديگر و از طريق دريافت فرمول اوليه و يا بسته‌بندي‌هاي بزرگ‌تر تامين مي‌شود.

دکتر حسيني شيرازي درباره دريافت و تامين قسمتي از داروها از منابع خارجي ديگر گفت: تامين داروها از منابع غير داخلي از لحاظ علمي توجيه پذير است چرا که توليد برخي از داروها از جمله داروهاي ضد سرطان و بيوتکنولوژي در کشور مقرون به صرفه نيست، زيرا احداث و راه اندازي خط توليد چنين داروهايي و توليد آنها طي چند ماه مي‌تواند نياز کل دنيا را تامين کند، بنابراين نيازي به توليد اين داروها در تمام کشورها نيست.

وي کمبود امکانات را يکي ديگر از علل تامين دارو از ساير منابع ذکر کرده و در اين خصوص ادامه داد: سرمايه گذاري اوليه بايد درست انجام شود، بنابراين به لحاظ صرفه جويي در ايجاد امکانات ترجيحا برخي از داروها از خارج وارد مي‌شود.

دکتر حسيني شيرازي، بروز برخي نيازهاي ضروري در هنگام بحران (مثلا بروز يک اپيدمي) را عاملي جهت تامين دارو از خارج از کشور ذکر کرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.47618s, 18q