سالانه 7 هزار زن ايراني به سرطان سينه مبتلا مي‌شوند

۱۳۸۶/۰۶/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6756
سالانه 7 هزار زن ايراني به سرطان سينه مبتلا مي‌شوند
محمد اسماعيل اكبري افزود: اين بيماران در مراحل مختلفي از اين بيماري هستند، بعضي از آن‌ها بيماران جديد هستند، بعضي در مرحله عود بيماري هستند و برخي از آن‌ها هم كاملاً درمان شده‌اند‌ اما مسئله مهم درباره اين بيماري در ايران اين است كه الآن متوسط سن ابتلا به اين بيماري در ايران 5 سال پائين‌تر از دنياست در حالي كه قبلاً سن اين بيماري حدود 10 سال جوان‌تر از دنيا بود.
وي افزود: در زمان حاضر به طور متوسط سن ابتلا به اين بيماري در ايران بين 45 تا 55 سال است در حالي كه اين سن در كشورهاي غربي بين 50 تا 60 سال است.
مشاور سازمان بهداشت جهاني اضافه كرد: بيماري سرطان پستان مانند ساير بيماري‌هاي سرطان چهار مرحله اول تا چهارم دارد، مرحله اول آن كاملاً قابل علاج قطعي است، مرحله دوم و سوم، مرحله كلينيكي است كه بيمار بايد تحت درمان‌هاي خاص و عمدتاً جراحي و شيمي درماني قرار گيرد اما مرحله چهارم زماني است بيماري خيلي پيشرفت كرده است و كار زيادي براي آن نمي‌توان انجام داد.
اكبري گفت: مسئله مهم بيماري سرطان سينه در ايران اين است كه به رغم آن‌كه حدود 80 درصد موارد اين بيماري در كشورهاي غربي در مرحله يك شناسايي و درمان مي‌شوند، در ايران 70 درصد اين بيماران در مرحله دو يا سه شناسايي مي‌شوند و همين امر درمان قطعي اين بيماران را با مشكل مواجه مي‌كند.
وي افزود: در كشورهاي غربي با توجه به وضعيت بيماري و آموزش مردم براي شناسايي به موقع و زودهنگام بيماري، غربالگري بيماري به صورت يك برنامه ملي مفهوم خاص خود را دارد اما در كشور ما با توجه به تفاوت متدلوژي و ساختار سلامت ما با غرب اصلاً غربالگري سرطان سينه مفهوم علمي ندارد.
معاون سلامت سابق وزارت بهداشت تأكيد كرد: ما اگر بتوانيم اطلاعات فني و علمي مردم را در حدي بالا ببريم كه مرحله شناسايي بيماري از سه به دو و از مرحله دو به يك پائين بياوريم كار بزرگي كرده‌ايم، برنامه‌ريزي ما براي كنترل اين بيماري بايد با توجه به شرايط كشور خودمان باشد.
وي گفت: در حالي كه اكثر زنان مبتلا به بيماري سرطان سينه زماني متوجه اين بيماري مي‌شوند كه تومور به قدري بزرگ شده كه قابل لمس است ديگر بحث‌هاي غربالگري و ماموگرافي ارزش ندارد بنابراين بهترين كاري كه در زمان فعلي مي‌توان انجام داد اين است كه به آموزش مردم بپردازيم.
اكبري افزود: هيچ وقت قرار نبوده غربالگري سرطان سينه در كشور ما اجرا شود، چون واقعاً غربالگري يك بيماري يك برنامه ملي است كه بايد مانند واكسيناسيون به صورت يك طرح بسيجي در سراسر كشور اجرا شود،‌ غربالگري بيماري در يك مدرسه، يك شهر يا يك استان يا يك محدوده خاص ارزش علمي ندارد.
وي گفت: اقدام مؤثر براي كنترل سرطان سينه در كشور آموزش به مردم و زنان در زمينه بررسي سينه و مراجعه به موقع به پزشك است، همچنين آموزش به پرسنل بهداشتي ـ درماني در اين زمينه از بهورز تا جراح است، ‌اين برنامه مي‌تواند نقش بسيار مهمي در شناسايي زودهنگام و درمان بيماري سرطان سينه شود، مدل آزمايشي اين برنامه از يك سال پيش در استان سمنان در حال اجراست و اگر موفقيت‌آميز باشد قابليت تسري به كل كشور را دارد.
معاون سلامت سابق وزارت بهداشت افزود: همه روش‌هاي درمان سرطان سينه اكنون در كشور ما اجرا مي‌شود، البته قدري مشكلاتي در زمينه عدالت در درمان داريم، مثلاً درباره شيمي درماني در تمام دنيا محاسبات دقيق انجام مي‌شود و پروتكل‌هاي مشخص و دقيقي هم براي كنترل بار مالي آن و هم د‌ز مصرف داروهاي شيمي درماني وجود دارد در حالي كه متأسفانه اين سيستم در كشور ما وجود ندارد.
وي گفت: ما متأسفانه هيچ حساب و كتاب علمي براي شيمي درماني در كشور نداريم و بازار مكاره شده‌ايم، شركت‌هاي توليد داروهاي سرطاني به روش‌هايي كه خودشان مي‌دانند پزشكان متخصص را تحريك مي‌كنند كه داروهاي گران قيمت را براي اين بيماران تجويز كنند كه در اكثر موارد اثربخشي لازم را ندارد.
اكبري افزود: به عنوان مثال براي يك بيمار سرطان سينه‌اي كه در مراحل آخر بيماري است و حداكثر 2 تا 6 ماه ديگر زنده مي‌ماند، معادل 40 ميليون تومان دارو تجويز مي‌شود، بيمار سرانجام 2 تا 6 ماه بعد فوت مي‌كند اما خانواده مي‌ماند و 40 ميليون تومان قرض و بدهي، براي اصلاح اين وضيت ما نيازمند پروتكل‌هاي دقيق درماني و فرهنگ‌سازي هستيم، حق نداريم اين كار را بكنيم، در هيچ كدام از كشورهاي غربي نيز چنين بازار مكاره‌اي براي شركت‌هاي توليد كننده داروهاي گران قيمت سرطان وجود ندارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.33078s, 18q