از کنترل فشارهاي رواني تا درمان سکسکه

۱۳۸۶/۰۶/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6757
از کنترل فشارهاي رواني تا درمان سکسکه

هفته اي که گذشت محققان دانشگاه تگزاس و انجمن روان شناسي امريکا تاثير فشارهاي رواني بر روند بيماري ام اس در افراد مبتلا و همچنين تاثير اين عوامل در ميزان کلسترول خون گروهي ديگر از افراد را مورد بررسي قرار داده اند که اين موضوع نشان دهنده اهميت آن از نظر پزشکان است.
مواجه شدن با فشارهاي رواني اجتماعي ، التهاب سيستم عصبي مرکزي را افزايش مي دهد و با تحريک سطح پروتئين هاي ضدالتهابي آزاد شده براي تنظيم سيستم ايمني بدن ، شدت بيماري هايي مانندام اس را بالا مي برد. همان طور که مي دانيم HDL ليپوپروتئيني است که به اصطلاح کلسترول خوب ناميده شده و از ميان بردن LDL يا ليپوپروتئين هاي کم چگالي نقش مهمي دارد. در افرادي که در مواجه شدن با فشارهاي رواني مي توانند خونسردي خود را حفظ کنند ، سطح HDL در خون افزايش پيدا مي کند، در حالي که اگر در مقابله با استرس و فشارهاي رواني ميهمان نواز باشيد ، با ايجاد شرايط مناسب براي افزايش LDL به سيستم قلبي عروقي بدن خود آسيب خواهيد رساند. LDLها ليپوپروتئين هاي کم چگالي هستند که با ايجاد پلاکهايي در رگهاي خوني در گردش خون اختلال ايجاد مي کنند. پس توجه داشته باشيد که هيچ گاه عصباني نشويد و از کوره در نرويد، چرا که با حفظ آرامش مي توانيد در يک روند طبيعي با کاهش سطح هورمون هاي آزاد شده در نتيجه استرس و فشارهاي رواني بدون نياز به هيچ دارويي ، چربي خون خود را کاهش دهيد. تاکنون تصور مي شد که ويروس ايدز تنها سيستم ايمني بدن را با مشکل مواجه مي کند اما محققان مرکز تحقيقات پزشکي کاليفرنيا از تاثير ويروس ايدز در متوقف کردن رشد سلولهاي مغزي جوان خبر داده اند. آنها پيش از اين تصور مي کردند ابتلا به اين بيماري در نهايت سبب زوال عقل بيمار مي شود درحالي که اين پيامد نتيجه از دست رفتن سلولهاي مغزي بالغ در افراد مبتلا بر اثر آزاد شدن پروتئيني ناشي از فعاليت ويروس در بدن فرد بيمار ايجاد شده است.
اين پروتئين با کاهش روند تقسيم سلولي در سلولهاي بنيادي عصبي ، يادگيري و يادآوري خاطرات را غيرممکن مي کند. از آنجا که محققان به همه ابعاد زندگي انسان ها توجه دارند ، موضوع درمان سکسکه را نيز از ياد نبرده اند. افرادي که دچار سکسکه شده اند از اين پس مجبور نيستند براي متوقف کردن آن ، در پاکتهاي کاغذي نفس بکشند، ليوان آبي را در حالي که روي سر ايستاده اند بنوشند يا حتي بترسند. با استفاده از دستگاه جديدي که به وسيله يک مخترع امريکايي ساخته شده است ، سکسکه شما بسرعت متوقف خواهد شد. اين دستگاه از يک فنجان فلزي تشکيل شده و داراي 2 الکترود است که يکي از آنها به گونه و ديگري به گيجگاه متصل مي شود. وقتي ليوان پر از آب بوده و شما شروع به نوشيدن آن مي کنيد يک مدار الکتريکي ايجاد شده و با تحريک عصب مغزي و گيجگاهي به شکل موثري سکسکه را متوقف مي کند. 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.35022s, 19q