راه رفتن در آب روشی موثر در درمان سیاتیک

۱۳۹۱/۱۱/۲۹ - ۱۵:۵۳ - کد خبر: 67581

سلامت نیوز : یک متخصص فیزیوتراپی گفت: شایع‌ترین عاملی که موجب فشار یا تحریک عصب سیاتیک می‌شود، بیرون زدگی دیسک بین مهره‌ای است که تحت عنوان فتق دیسک از آن یاد می‌شود.

نوید طاهری در گفت‌وگو با (ایسنا) ، اظهار کرد: بیماری سیاتیک به مجموعه‌ای از علامت‌هایی گفته می‌شود که با تحت فشار قرار گرفتن یا تحریک شدن عصب سیاتیک به وجود می‌آید.

وی با اشاره به اینکه سیاتیک عصبی است که از 4 تا 5 رشته عصبی از ناحیه کمر در کنار هم قرار گرفته و تا انتهای پا کشیده شده است، افزود: عصب سیاتیک بلندترین و قطورترین عصب بدن است.

این متخصص فیزیوتراپی اذعان کرد: سیاتیک، اسم یک عصب است و اسم یک بیماری نیست، زمانی که این عصب تحت فشار قرار گیرد یا تحریک شود، یکسری از علامت‌ها برای فرد ایجاد می‌شود.

طاهری بیان کرد: تحریک عصب سیاتیک یک علامت در کنار مجموعه علامت‌های دیگر است و بهتر است سیاتیک را یک بیماری ندانیم بلکه عامل اصلی را باید علت فشار یا تحریک عصب سیاتیک بدانیم.

این عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه شایع‌ترین عاملی که موجب تحت فشار قرار گرفتن یا تحریک عصب سیاتیک می‌شود بیرون‌زدگی دیسک بین مهره‌ای است که تحت عنوان فتق دیسک از آن یاد می‌شود، خاطرنشان کرد: در نقاط دیگر بدن ممکن است ریشه‌هایی که با همدیگر عصب سیاتیک را تشکیل می‌دهند به دلایلی مانند به وجود آمدن یک ضایعه استخوانی یا به دلیل کم شدن فاصله‌های بین مهره‌ها موجب تحریک شدن عصب سیاتیک شده و در نتیجه در فرد علامت‌های درگیری با عصب سیاتیک را نشان می‌دهد.

طاهری با بیان اینکه درمان سیاتیک بر اساس عامل به وجود آورنده آن باید انجام ‌شود، اضافه کرد: برای درمان سیاتیک باید ابتدا علت تحریک سیاتیک را جست و جو کرد و درمان باید دقیقا بر اساس منشاء علت انجام شود.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از علت‌های بروز سیاتیک فشار عضلات پشت مانند کمر و اندام تحتانی بر روی عصب‌های سیاتیک است و این عضلات عصب‌های سیاتیک را می‌پوشاند و موجب فشار آمدن بر روی عصب سیاتیک می‌شود.

این متخصص فیزیوتراپی با بیان اینکه سن شایع بروز سیاتیک بین 30 تا 50 سالگی است، افزود: با توجه به اینکه عامل اصلی سیاتیک بیرون زدگی فتق دیسک است، سن شایع فتق دیسک نیز میانسالی است.

طاهری با اشاره به اینکه ورزش‌ و نرمش‌های افراد مبتلا به سیاتیک باید از یکسری قواعد خاص پیروی کند، خاطرنشان کرد: ورزش این بیماران باید بر اساس عامل به وجود آورنده سیاتیک باشد.

وی با بیان اینکه ورزش‌هایی که به این بیماران توصیه می‌شود بر اساس معاینه بالینی است، اضافه کرد: پیاده‌روی و راه رفتن در آب از ورزش‌های موثر و مفید برای درمان است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.59294s, 18q