مبتلایان به‌ام اس دستهای خود را مرتب شستشو بدهند

۱۳۹۱/۱۱/۲۹ - ۱۶:۳۰ - کد خبر: 67602

سلامت نیوز : بیک جراح و متخصص مغز و اعصاب به مبتلایان ام اس توصیه کرد دست‌های خود را بشویند.

حمید حبوباتی در خصوص بیماری MS اظهارداشت: مولتیپل اسکلروزیس (MS) شایع‌ترین بیماری ناتوان کننده مغز و اعصاب، پس از تروما و آسیب‌های سیستم عصبی در سراسر جهان است که با تخریب پیشرونده غلاف میلین نورون‌ها در کلیه سطوح سیستم عصبی نهایتا منجر به ضعف و ناتوانی می‌شود.

ه گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا ؛ وی با بیان اینکه بیشترین شیوع بیماری‌ام اس در جوانان کانادایی است، افزود: به طور متوسط، یک در هزار نفر در جهان از بیماری‌ام اس رنج می‌برند، همچنین این بیماری در خاورمیانه شیوع پایینی معادل ۶ درصدهزار نفر دارد.

این جراح و متخصص مغز و اعصاب در خصوص علل بروز بیماری MS تصریح کرد: علت MSهنوز به شکل یک راز باقی مانده است ولی می‌تواند بدنبال یک حمله ویروسی یا باکتریایی یا یک واکنش سیستم ایمنی در یک بیمار بازمینه ژنتیکی مساعد رخ دهد از طرف دیگر کمبود ویتامین D نیز ممکن است به بروز این بیماری کمک کند.

حبوباتی درادامه با بیان این مطلب که اولین تظاهر این بیماری بطور شایع در خانم‌های ۲۰ تا ۴۰ سال رخ می‌دهد عنوان کرد: تظاهر بیماری به چند صورت است که شایع‌ترین نوع آن بصورت دوره‌های بهبود-عود دیده می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به اینکه شروع بیماری بصورت ناگهانی یا تدریجی است تصریح کرد: علاﺋم اولیه بیماری‌ام اس از خفیف تا شدید متغیر خواهد بود، علاﺋم کاملا به محل درگیری در سیستم عصبی وابسته است که بصورت احساس ضعف در اندام‌ها، اسپاسم و سفتی عضلات بویژه در اندامهای تحتانی، خستگی زودرس، کاهش دید یا دوبینی، علایم حسی مثل سوزن سوزن شدن اندام‌ها، عدم حفظ تعادل سر و تنه حین راه رفتن، مشکلات ادراری یا مدفوعی و اختلالات خلقی بروز می‌کند.

وی در مورد روش تشخیص این بیماری خاطرنشان کرد: تشخیص بیماری براساس مجموعه‌ای از علاﺋم بالینی و چندین تست پاراکینیکی مانند MRI مغز و آنالیز مایع مغزی نخاعی و با نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب گذاشته می‌شود.

حبوباتی با بیان اینکه متاسفانه تاکنون، درمان قطعی برای این بیماری شناخته نشده است خاطرنشان کرد: درمان‌های موجود درجهت رفع علاﺋم بیمار تجویز می‌شود که به دو دسته درمان حین حملات و درمان‌های علامتی و نگهدارنده تقسیم می‌شوند.

هم چنین بیماران طبق نظر پزشک معالج خود، می‌توانند از درمان‌های حمایتی مانند فیزیوتراپی و کاردرمانی نیز بهره‌مند شوند.
وی توصیه کرد: فرد مبتلا به‌ام اس باید از خوردن قهوه، و استفاده از الکل و تنباکو اجتناب کند چرا که این محرک‌های سیستم عصبی به طور کلی به عود علایم این بیماری تمایل دارند.

عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد در ادامه با بیان اینکه مبتلایان به بیماری‌ام اس در برابر عفونت‌ها از خود محافظت کنند توصیه کرد: شستن مکرر دست‌ها در این مورد اقدام موثری است.

وی با بیان این مطلب که عفونت‌های تنفسی یا سینوزیت اغلب قبل از عود بیماری گزارش شده‌اند عنوان داشت: هم‌چنین افراد مبتلا به‌ام اس باید از تغییرات ناگهانی دما اجتناب کنند زیرا برای اکثر افراد مبتلا، این تفاوت‌ها سبب بروز یا بد‌تر شدن علایم می‌شوند.

این جراح و متخصص مغز و اعصاب در پایان متذکر شد: درمان مناسب انواع عفونت‌ها، بهره گیری از ویتامین D، کاهش میزان استرس و تغذیه مناسب در پیشگیری از این بیماری و کاهش شیوع آن در جامعه موثر باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.04478s, 18q