بيمه‌ها از ميان داروهاي مشابه، ارزان‌ترها را پوشش مي‌دهند

۱۳۸۶/۰۶/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6768
بيمه‌ها از ميان داروهاي مشابه، ارزان‌ترها را پوشش مي‌دهند

دكتر ديناروند در گفت‌و‌گو با ايسنا در عين حال تاكيد كرد كه هالوتان بر اساس نظر متخصصان عضو شوراي داروي وزارت بهداشت، در فهرست داروي كشور حفظ شده چرا كه اين دارو در برخي موارد كاربرد دارد.

دكتر قيامت رييس انجمن بيهوشي ايران، چندي پيش در گفت‌و‌گو با ايسنا با ابراز نگراني نسبت به عوارض مصرف هالوتان خصوصا در بيماران قلبي خاطرنشان كرد: اگر چه داروي «سووفلوران» به عنوان جايگزين «هالوتان» در اعمال جراحي پيشنهاد شده اما اين دارو به دليل عدم حمايت شركت‌هاي بيمه‌گر گران بوده و لذا در عمل، مصرف «هالوتان» در كشور تنها 10 تا 15 درصد كاهش يافته است.

دكتر رسول ديناروند، معاون غذا و داروي وزير بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با ابراز ناخرسندي از تمايل بيمه‌گر‌ها به پوشش داروهاي ارزان قيمت و تحت پوشش قرار ندادن 10 درصد از داروهاي مورد نياز مردم، عدم همكاري شركت‌هاي بيمه‌گر را مانع اصلي در راه كاهش مصرف هالوتان در اتاق‌هاي عمل خواند و گفت: داروهاي جايگزين براي هالوتان در كشور موجود و در فهرست داروي كشور به ثبت رسيده است،‌ اما نبود پوشش بيمه‌يي براي اين داروها استفاده از آنها را در انجام بيهوشي‌هاي اعمال جراحي ناممكن مي‌كند.


وي با بيان اين كه متخصصان بيهوشي مجاز به استفاده از داروهاي جايگزين هالوتان در اتاق‌هاي عمل بر اساس تشخيص خود هستند، اذعان كرد: ارزان تر بودن و نبود پوشش بيمه‌يي براي داروهاي جايگزين، متخصصان بيهوشي را ناچار به انتخاب هالوتان مي‌كند.

معاون غذا و داروي وزارت بهداشت با اشاره به اين كه وزارت بهداشت يكي از اعضاي شوراي عالي بيمه به شمار مي‌رود، اعلام كرد: وزارتخانه درخواست خود را در اين شورا مبني بر پوشش داروهاي جايگزين هالوتان ارائه كرده اما هنوز پاسخي از مسئولان امر دريافت نكرده است.

ديناروند تصريح كرد: متاسفانه اغلب بيمه‌گذاران از ميان داروهاي مشابه موجود در بازار داروي كشور اقدام به پوشش داروهاي ارزان‌تر مي‌كنند. اين در حالي است كه به نظر مي‌رسد، مردم بيش از بيمه بودن داروهاي ارزان قيمت نيازمند استفاده از داروهاي گران قيمت تحت پوشش بيمه هستند.


وي گفت: نبود حمايت‌هاي شركت‌هاي بيمه‌گر از داروهاي گران قيمت، بار مالي سنگيني را بر دوش مردم گذاشته و آنها را با مشكل مواجه مي‌كند.


معاون غذا و داروي وزارت بهداشت، خاطرنشان كرد: از اين رو توسعه پوشش بيمه‌يي كشور، امري ضروري به نظر مي‌رسد. اگرچه شركت‌هاي بيمه گر خود همواره با مشكلاتي از قبيل كسري اعتبار همواره دست به گريبانند.


وي در پايان از مسئولان بيمه گذار كشور خواست تا با توجه بيشتر به نيازهاي دارويي مردم، نسبت به حمايت از داروهاي جايگزين هالوتان اقدام كنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.05436s, 18q