دريچه‌هاي قلب با بافت زنده، ‪ ۳‬تا ‪ ۵‬سال ديگر به واقعيت مي‌پيوندد

۱۳۸۶/۰۶/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6769
دريچه‌هاي قلب با بافت زنده، ‪ ۳‬تا ‪ ۵‬سال ديگر به واقعيت مي‌پيوندد

به گزارش پايگاه اينترنتي خبرگزاري فرانسه، آنها گزارش دادند، كل روند -- برداشت سلول‌ها از مغز استخوان، رشد بافت و پيوند ماهيچه يا بافت قلب از طريق جراحي -- مي‌تواند شش هفته طول بكشد و مي‌تواند در عرض سه تا پنج سال آينده به يك روال عادي تبديل شود.

يك دليل اينكه حملات قلبي حتي زمانيكه كشنده نيستند بسيار ناتوان كننده مي‌باشند، آنست كه قلب انسان -- يك ماهيچه بزرگ كه چهار دريچه كنترل كننده جريان خون را در بدن احاطه كرده است -- دوباره از نو رشد نمي‌كند. و بافت آسيب ديده همچنان آسيب ديده باقي مي‌ماند.


بيشتر مشكلات با افزايش سن بروز مي‌كند يعني زمانيكه قلب پير خسته و فرسوده مي‌شود.

"سايمون هورستراپ" كه رياست اين مطالعه را بر عهده داشت به خبرگزاري فرانسه گفت، بيشترين نياز به دريچه‌هاي قلبي با بافت اصلاح شده در عالم پزشكي براي درمان ناهنجاري مادرزادي قلب است كه تقريبا يك درصد از تمام نوزاداني كه تازه به دنيا مي‌آيند به آن مبتلا هستند.

ساخت ماهيچه قلبي اصلاح شده از لحاظ زيستي كه مي‌توان بدون نگراني از پس زده شدن از سوي سيستم ايمني بدن، آنرا به بافت زنده بيمار پيوند زد از مدت‌ها پيش هدف نهايي پزشكي قلب و عروق بوده است.

در حال حاضر دو روش كلي براي ساخت دريچه‌هاي قلبي مصنوعي از نظر زيستي وجود دارد و هر دو روش ايرادهاي جدي دارند.

يك روش، پيوندهاي حيواني به ويژه از خوك است كه به راحتي در دسترس هستند اما از نظر ساختاري تفاوت دارند و كهنه و فرسوده مي‌شود. روش ديگر پيوند دريچه‌هاي قلب انساني از افراد اهداكننده است كه اين روش كارايي بهتري دارد اما عرضه اين دريچه‌ها به شدت كم است و به راحتي واكنش‌هاي ايمني بدن را برمي‌انگيزد.

در رويكرد مهندسي بافت كه ياكوب و هورستراپ طرفدار آن هستند، سلول‌هاي بنيادي خود بيمار -- كه از مغز استخوان گرفته مي‌شود -- جدا مي‌شوند و با استفاده از روش‌هاي استاندارد كاشت سلول در آزمايشگاه توسعه مي‌يابند.

سپس اين سلول‌ها درون يك ماتريكس ويژه(‪ (martix‬به شكل دريچه قلب كه در وسيله‌اي به نام "بيورياكتور"(‪ (bioreactor‬قرار دارد، "كاشته" مي‌شود و بيورياكتور سلول‌ها را وادار مي‌كند تا به شكل صحيح رشد كنند.

زمانيكه سلول‌ها بالغ مي‌شوند دريچه‌هاي قلب با بافت زنده را مي‌توان به بيمار پيوند زد. تمام اين روند در عرض چند هفته انجام مي‌شود.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهاني، بيماري قلبي عروقي كه كشنده‌ترين بيماري در سراسر جهان است، حدود ‪ ۱۷/۵‬ميليون نفر را در سال ‪ ۲۰۰۵‬به كام مرگ كشاند. از بسياري از اين تلفات مي‌شد با انجام جراحي به موقع براي كاشت دريچه‌هاي جايگزين و ماهيچه‌هاي قلب پيشگيري كرد.

يافته‌هاي اين محققان در نشريه ويژه "‪The Royal Society B in Britain‬ ‪ "Philosophical Transactions of‬منتشر شده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.98838s, 18q