بیماری خطرناک، هدیه سیگار به شما!

۱۳۹۱/۱۱/۳۰ - ۱۶:۵۵ - کد خبر: 67718
بیماری خطرناک، هدیه سیگار به شما!
سلامت نیوز : بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیش از 11 درصد جمعیت کشور، مصرف کننده روزانه مواد دخانی هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از اطلاعات ؛ استعمال دخانیات در مجامع عمومی، اتوبوس، مترو و ادارات ممنوع است اما همه روزه در اماکن عمومی شاهد بسیاری از افراد هستیم که بدون توجه به تمام هشدارها به استعمال این گونه مواد دخانی می پردازند.همچنین بر اساس آمار وزارت بهداشت، مصرف سیگار در بین نوجوانان از دو به سه درصد افزایش یافته است.

سیگار یکی از ابزارهایی است که شخص با مصرف آن دچار انواع بیماری ها، سرطان ها و البته مرگ تدریجی می شود. بر اساس تحقیقات سازمان جهانی بهداشت، هر هشت ثانیه یک نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهد و این آمار تکان دهنده ضرورت اطلاع رسانی هرچه بیشتر در خصوص مضرات استعمال مواد یاد شده را گوشزد می کند.

نتایج تحقیقات حاکی از آن است چنانچه افراد در سنین نوجوانی شروع به کشیدن سیگار کنند (بیش از ‌70 درصد موارد سیگاری شدن در این مرحله اتفاق می‌ افتد) و مدت 20 سال یا بیشتر به این عمل ادامه بدهند بین ‌20 تا ‌25 سال زودتر ازافرادی که به هیچ ‌وجه در زندگی سیگار نکشیده‌اند خواهند مرد.

تنها سرطان ریه یا بیماری های قلبی پیامدهای استعمال دخانیات نیست بلکه مجموعه‌ ای از مسایل و مشکلات بهداشتی در ارتباط با مصرف مواد دخانی وجود دارد که می‌ تواند به لحاظ شرایط جسمانی و مقاومت ایمنی در افراد سیگاری بروز ‌کند. واحد کنترل عفونت و بهداشت محیط مجتمع حضرت رسول(ص)، ضایعات شنوایی ، سرطان پوست ، فساد دندان ها، آب مروارید (کاتاراکت)، از دست دادن موها، چین و چروک ، پوکی استخوان ، بیماری های قلبی، تغییر رنگ انگشتان ، زخم معده، تغییر شکل سلول های جنسی در مــــردان ، سرطان رحم و سقط جنین و انواع سرطان های دیگر از جمله بیماری هایی است که براثر استعمال سیگار بروز می کند.

-با تضعیف سیستم ایمنی افراد سیگاری در اثر مصرف مواد دخانی، بدن این افراد مستعد ابتلا به انواع بیماری ها از جمله لوپوس اریتماتوز می ‌شود که این بیماری می‌ تواند عامل از دست دادن موها، ایجاد زخم‌ در دهان، جوش‌های پوست روی صورت، سر و دست‌ها شود.

-همچنین استعمال دخانیات باعث ازبین بردن پروتئین‌های انعطاف دهنده پوست می‌شود؛ علاوه برآن ، دخانیات موجب تحلیل بردن ویتامینAو محدود کردن جریان خون در عروق پوست می شود.

-پوست افراد سیگاری، خشک و دارای خطوط و چین خوردگی‌های ریزی در اطراف لب ها و چشم ها است.

-افراد سیگاری ‌40 درصد بیش از افراد دیگردرمعرض ابتلا به آب مروارید، کدر شدن عدسی چشم و ممانعت از عبور نور و در نهایت نابینایی هستند.

-همچنین افراد سیگاری ‌سه برابر بیش از افراد غیر سیگاری به عفونت گوش میانی دچار می‌ شوند.

-دندان نیز یکی دیگر از اعضای بدن به شمار می رود که براثر استعمال دخانیات، فاسد می شوند بطوری که افراد سیگاری ‌5/1 مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر از دست دادن زودرس دندان ها هستند.

منواکسید کربن از اصلی‌ ترین گازهای سمی در خروجی دود سیگار است، میل ترکیبی این گاز با خون بسیار بالاتر از اکسیژن است. این گاز باعث کاهش قدرت عمل اکسیژن رسانی در خون افراد سیگاری حرفه‌ای تا ‌15 درصد می‌ شود.

-استخوان‌های افراد سیگاری تراکم خود را از دست داده و به راحتی شکسته می‌شود همینطور زمان التیام یافتن و جوش خوردن آنها پس از شکستگی تا ‌80 درصد افزایش پیدا می‌کند.

بیماری های قلبی ـ عروقی ناشی از استعمال دخانیات بیش از ‌600 هزار نفر را در سال در کشورهای توسعه یافته از بین می برد؛استعمال دخانیات باعث افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا و گرفتگی عروق و نهایتا ایجاد حمله قلبی و سکته می‌شود.

-استعمال دخانیات مقاومت معده را در برابر باکتری ها پایین می‌ آورد؛ همچنین باعث تضعیف معده در خنثی سازی اسید معده و مقاومت در برابر آن بعد از غذا خوردن و بر جای ماندن باقیمانده اسید در معده و در نتیجه تخریب دیواره آن می‌ شود .

زخم معده افراد سیگاری به سختی درمان می‌شود و احتمالی بهبودی آن تا زمانی که فرد سیگارمی كشد اندک است.

-استعمال دخانیات علاوه بر تاثیر در اعضای داخلی بدن بر ظاهر افراد نیز تاثیر نامطلوبی دارد بطور مثال قطران موجود در دود سیگار در اثر استعمال مستمر دخانیات روی انگشتان و ناخن ها جمع شده و باعث تغییر رنگ آنها به قهوه‌ای مایل به زرد می‌شود.

بیش از ‌40 عنصر سرطانزا در دود سیگار وجود دارد بطور مثال احتمال سرطان ریه ‌22 مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

-طبق تحقیقات بی شماری که انجام شده است در صورت ادامه استعمال دخانیات توسط افراد سیگاری، احتمال مبتلا شدن آنها به انواع سرطان‌های دیگر از قبیل زبان، دهان، غدد، بزاق و حلق (شش تا ‌27 برابر)، سرطان بینی (‌دو مرتبه بیشتر)، گلو (‌12 برابر)، مری (هشت تا ‌10 برابر)، حنجره (‌10 تا ‌18 برابر)، معده (دو تا سه برابر)، کلیه (پنج برابر)، لوزالمعده (دو تا پنج برابر) و مقعد (پنج تا شش برابر) وجود دارد.

-همچنین استعمال دخانیات در دوران بارداری می‌تواند موجب افزایش خطر زایمان نوزاد با وزن کم و بروز مسایل بهداشتی در آینده شود؛ سقط جنین در مادران سیگاری دو تا سه برابر بیشتر است .

- افراد سیگاری دو برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان پوست (پوسته پوسته شدن، برجستگی روی پوست) قرار دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.45476s, 18q