مواد آرایشی غیرمجاز جوش، کهیر، آکنه و اگزما می‌آورند

۱۳۹۱/۱۲/۰۲ - ۱۱:۳۲ - کد خبر: 67829

سلامت نیوز : محمدرضا برزگر در گفت‌وگو با فارس اظهارداشت: مهمترین عارضه در استفاده از لوازم آرایشی غیرمجاز، درماتیک‌های تماسی یا همان مشکلات پوستی هستند.

این متخصص پوست گفت: ضایعات اگزمایی و ضایعات کهیری نیز واکنش هایی هستند که بدن بر اثر استفاده از مواد آرایشی غیر استاندارد نشان می‌دهد.

برزگر خاطرنشان کرد: درماتیک‌های تماسی همان حالت‌های شبه اگزمایی هستند که طی مالیدن مواد به وجود می‌آیند.

برزگر به مواد درماتوکس و ترکیبات حساسیت زای موجود در مواد آرایشی غیرمجاز اشاره داشت و افزود: مواد رنگی و مواد معطر موجود در مواد آرایشی، باعث ایجاد درماتیک‌های تماسی می‌شوند که علائمی مانند خارش، قرمزی و تورم بروز می دهند که در پی خارش ،حتی می‌توانند عفونی هم شوند.

وی تاکیدکرد: تماس با این مواد آرایشی می‌تواند ضایعات کهیری و شبه کهیری را ایجاد کند.

این متخصص پوست از سوی دیگر، مصرف برخی مواد آرایشی را در تشدید آکنه و جوش‌های صورت موثر دانست و افزود: مثلاً استفاده از کرم پودرهای آرایشی، ضد آفتابهایی که مخصوص پوست‌های چرب نباشد و مرطوب کننده‌ها که همگی حاوی مواد جوش‌زا هستند می‌تواند در بروز جوش و آکنه مؤثر باشند؛ حتی مواد چرب و چیل می‌تواند باعث ایجاد جوش‌هایی در دور لب نیز شوند.

وی میزان استفاده از مواد آرایشی در افراد مختلف را متفاوت دانست و خاطر نشان کرد که چون میزان رضایت فرد از دیدن خود در آینه فرق دارد بنابراین میزان آرایش نیز در افراد متفاوت است.

این متخصص پوست به خانم‌ها توصیه کرد برای آرایش از مواد آرایشی استفاده کنند که استاندارد و مجاز باشد یعنی قاچاق و تقلبی نباشد و با پوستشان نیز متناسب باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.23684s, 18q