نشست كمیته پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی پشت درهای بسته

۱۳۹۱/۱۲/۰۲ - ۱۴:۴۶ - کد خبر: 67866
سلامت نیوز : ششمین كمیته كشوری پیشگیری و كاهش آسیب‌های اجتماعی با حضور اعضای كمیسیون اجتماعی مجلس، بعدازظهر روز دوشنبه و بدون شرح جزییات برای خبرنگاران در حالی برگزار شد كه قرار بود در این جلسه خبرنگاران حاضر بوده و جزییات این نشست را برای عموم منتشر كنند. با این حال پس از معطلی یك ساعت و نیمه خبرنگاران پشت درهای بسته این كمیته و در دقایق پایانی حضور اعضا، نه تنها جزییاتی بازگو نشد بلكه اظهارات محافظه‌كارانه اعضای كمیته، این فضا را ایجاد كرد كه تمام وقایع در كشور روال منطقی خود را طی كرده و جای هیچ نگرانی وجود ندارد و نه‌تنها با افزایش آسیب‌های اجتماعی مواجه نیستیم بلكه تمام اتفاقات نگران‌كننده هم كاهش یافته و وضعیت بهبود یافته است. فقط سوال بی‌پاسخی كه در پایان اظهار خرسندی اعضای كمیته برای خبرنگاران بر جا ماند، این بود كه با توجه به بهبود تمام شاخص‌های اجتماعی در كشور، علت دغدغه مسوولان از تاخیر در تخصیص اعتبارات یا ناكافی بودن آن چیست و چه ضرورتی در افزایش مداخلات اجتماعی و افزایش واحد‌های حمایتی و كمك رسان وجود دارد؟

بودجه را داده‌اند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از اعتماد ؛ همایون هاشمی، رییس سازمان بهزیستی كشور روز دوشنبه در پاسخ به «اعتماد» درباره آخرین وضعیت آسیب‌های اجتماعی در كشور، از توجه ویژه دولت به قشرهای ضعیف و مددجویان تحت پوشش بهزیستی تشكر كرد و گفت: «تا امروز بیش از 86 درصد اعتبارات بهزیستی از سوی دولت تامین شده و خوشبختانه دولت نهم و دهم توجه ویژه‌یی را به قشرهای ضعیف جامعه داشته‌اند كه این توجه از تخصیص اعتبارات در نظر گرفته شده از سوی دولت قابل تشخیص است.»در حالی كه عصر روز یكشنبه، یكی از خبرگزاری‌ها در گفت‌وگو با یكی از مسوولان سازمان بهزیستی كشور از توقف ایجاد خانه‌های بین راهی برای معتادان بهبود یافته فاقد مكان به دلیل تامین نشدن اعتبارات آن خبر داده بود، هاشمی در پاسخ به سوال «اعتماد» درباره توقف این طرح، خبر منتشره آن خبرگزاری و توقف این طرح به دلیل كمبود اعتبارات را تكذیب كرد و گفت: «به هیچ عنوان این موضوع صحت ندارد چرا كه در حال حاضر در چند استان كار صورت پذیرفته است. به زودی خانه‌های میان راهی در استان تهران نیز راه‌اندازی خواهند شد و سال گذشته اعتبارات حوزه اعتیاد و پیشگیری 10 میلیارد تومان بود ولی این رقم امسال به 25 میلیارد تومان رسیده است.»

پایگاه‌های خدمات اجتماعی برای كودكان خیابانی

در همین نشست، كم‌خطر‌ترین بخش مذاكرات این كمیته قابلیت انتشار در جمع خبرنگاران پیدا كرد و آن، موضوعی نبود جز ساماندهی كودكان كار و خیابانی، محمد نفریه، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كشور درباره این اقدام گفت: «یكی از طرح‌های سازمان بهزیستی استقرار پایگاه‌های خدمات اجتماعی ویژه كودكان خیابانی در شهرهای بزرگ است. در واقع، یكی از طرح‌های سازمان بهزیستی این است كه از رویكرد جمع‌آوری به سمت رویكرد حمایتی حركت كند. ما بنا داریم با ارائه خدمات بیشتر آسیب‌های اجتماعی را در كشور كاهش دهیم كه در این زمینه برنامه‌های خوبی پیش‌بینی شده است. با اجرای طرح‌های مختلف از سوی سازمان بهزیستی كشور طی سال‌های اخیر تعداد مراكز نگهداری تقریبا ثابت مانده و این در حالی است كه تعداد مراكز مداخله در بحث درمان به سرعت افزایش یافته است.» وی گفت: «بنا داریم در مناطقی كه بیشترین فرستنده كودكان خیابانی به تهران هستند پایگاه‌های اجتماعی دایر كنیم تا از ورود كودكان خیابانی به شهرهای بزرگ از جمله تهران جلوگیری كنیم.» به گفته نفریه در حال حاضر 16 هزار مهدكودك در سطح كشور فعال هستند كه در این مهدكودك‌ها بیش از 600 هزار كودك آموزش‌های مختلف در بخش‌های مختلف می‌بینند.

92 هزار تماس مرتبط با اورژانس‌های اجتماعی


اعلام نفریه مبنی بر برقراری 92 هزار تماس با اورژانس اجتماعی طی سال 90 باز هم این سوال را در ذهن خبرنگاران تكرار كرد كه چرا هیچ گزارشی از وضعیت آسیب‌های اجتماعی منتشر نمی‌شود؟ آیا مردم نامحرم هستند یا خبرنگاران؟ در حالی هر دو گروه آحاد همین جامعه هستند و باید از درگیری با آسیب‌های اجتماعی مصون بمانند. برقراری این تعداد تماس با خط تلفنی كه قرار است در امور اجتماعی و بحران‌ها مداخله كند آیا به تنهایی زنگ خطری برای خودداری مسوولان از پنهان‌كاری نیست؟ محمد نفریه افزود: «163 مركز مداخله بحران در برنامه اورژانس‌های اجتماعی وجود دارد كه آمار ورودی این مراكز بیش از 25 هزار نفر است و این تعداد یا در معرض آسیب بوده یا آسیب دیده‌اند و تا به مرز توانمندی برسند در این مركز نگهداری می‌شوند.»وی به خدمات سیار اورژانس‌های اجتماعی نیز اشاره و اعلام كرد: در كل كشور 198 خودروی سیار فعال است و 44 هزار مراجعه را به این خودروها داشته‌ایم. معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی درباره خط تلفن 123 این سازمان نیز عنوان كرد: مسائل مربوط به كودك‌آزاری و همسرآزاری و غیره به این خط تلفن مربوط می‌شود كه 97 هزار و 169 تماس مرتبط و بیش از دو برابر این رقم تماس غیرمرتبط با این خط تلفنی داشته‌ایم.معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی اشاره كرد: «اسكان موقت زنان، مراكز بازپروری و خانه‌های سلامت برای دختران فراری كه به ترتیب دارای 31، 15 و 37 مركز هستند از دیگر موضوعات مرتبط با این معاونت است.»

پنج درصد بودجه اشتغال كشور برای معتادان

معاون كاهش تقاضا و توسعه مشاركت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر كه در این نشست حضور داشت از تدوین دستورالعمل اختصاص 5 درصد بودجه اشتغال كشور به معتادان بهبود یافته خبر داد و گفت: «براساس مصوبه هیات وزیران معتادان بهبود یافته با تشخیص سازمان بهزیستی صاحب مسكن در بخش مسكن مهر می‌شوند.»وی گفت: «هیات وزیران مصوبه‌یی در سال گذشته داشت كه دارای چهار بند بود و در بند اول آن قید شده بود كه معتادان، تحت پوشش بیمه پایه و بستری قرار گیرند كه هم‌اكنون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی مقدمات این كار را فراهم كرده است. بند دیگری كه در مصوبه هیات وزیران به آن اشاره شده بود این بود كه 5 درصد از سهمیه اشتغال كشور به معتادان بهبود یافته اختصاص یابد كه دستور‌العمل این بند از مصوبه به تایید وزارت كشور رسیده و به سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی ابلاغ شده است. بند دیگر مصوبه حمایتی از معتادان بهبود یافته در حوزه آموزش فنی و حرفه‌یی بود كه بر اساس آن تاكید شده بود سالانه 25 هزار نفر از معتادان بهبود یافته تحت پوشش آموزش‌های فنی و حرفه‌یی قرار گیرند. یكی دیگر از بندهای مصوبه هیات وزیران در بخش مسكن مهر بود كه در این بند از مصوبه تاكید شده بود سهم قابل توجهی برای معتادان بهبود یافته قرار گیرد كه بر اساس گزارشات جمع‌آوری شده بیش از دو هزار نفر در این زمینه ثبت نام كردند و اقدامات اولیه برای دریافت مسكن خود را انجام می‌دهند.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.90748s, 18q