کهرم: شکارچیان بی رحم شده‌اند

۱۳۹۱/۱۲/۰۳ - ۰۴:۳۸ - کد خبر: 67909

سلامت نیوز :  قرار است موضوع کشتار وحشیانه دو شوکای باردار به زودی در مجلس بررسی شود. این خبری است که عضو فراکسیون محیط زیست مجلس داده و تاکید کرده است که چنین حوادثی باعث تخریب حیات وحشی می‌شود که بر اساس قانون وظیفه حفظ و نگهداری اش با سازمان محیط زیست است. شاید به همین خاطر است که به گفته این نماینده مجلس برای بررسی این حادثه ناگوار، قرار است مسئولان سازمان محیط‌زیست نیز به مجلس بیایند. در چند ماه اخیر اما مسئولان سازمان بارها و بارها به خاطر موضوع شکار غیر مجاز، قتل پلنگی در دماوند و حتی آلودگی هوای پایتخت به مجلس فراخوانده شده‌اند و هر بار نیز این نشست‌ها بدون نتیجه‌ای خاص پایان یافته و البته که تاثیری بر افزایش شکار غیرمجاز و از سوی دیگر، آلودگی هوا نگذاشته است.

حبس، جریمه شکارچیان

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ؛بیست و یکم بهمن ماه یگان حفاظت محیط زیست استان مازندران در گشت زنی‌های خود در منطقه جنگلی حفاظت شده بولا در دودانگه ساری چهار شکارچی را دستگیر کرد که دو راس شوکای آبستن را شکار کرده بودند. کار به بازداشت و دستگیری این چهار نفر ختم شد اما با گذشت ده روز هیچ خبر تازه‌ای از سرانجام این پرونده منتشر نشده است. مجلس یک بار در موضع‌گیری تازه‌ای، اعلام کرد که به احتمال زیاد، جریمه این تخلف نابخشودنی را زندان تعیین کنند تا حبس این شکارچیان باعث عدم تکرار این اتفاق از سوی دیگران شود این در حالی است که به گفته بعضی از آگاهان، بعید به نظر می‌رسد که مجلس بتواند در اجرای این وعده خود راه به جایی ببرد. از سویی دیگر اما دو گوزنی که خبر کشتار آنها این همه هیاهو به راه‌انداخت از چند زاویه موجودات کم نظیری برای حیات‌وحش تقلیل یافته ایران به حساب می‌آمدند و مرگ دردناکشان، تلخ‌تر از معمول. به گفته دکتر اسماعیل کهرم از بوم‌شناسان برجسته کشور، این دو گوزن که در واقع از گونه شوکاها به حساب می‌آیند قرن‌هاست که در جنگل‌های جنوب دریای خزر زندگی کرده و بومی ایران به شمار می‌روند.

با این همه در سال‌های اخیر تخریب گسترده، کشتار و شکار غیرمجاز، جمعیت این گونه را در آستانه انقراض قرار داده و این موضوع می‌تواند یکی از اصلی ترین دلایل مجلسیان برای پیگیری پرونده کشتار مازندران باشد. این در حالی است که از سوی دیگر به نظر می‌رسد پیگیری مجلس بر مرگ این دو حیوان، بیشتر و بیشتر به خاطر حساسیت جامعه نسبت به باردار بودن آنها بوده، چنانچه همزمان با انتشار خبر کشتار آن‌ها، عکس‌هایی از جنین‌های این دو شوکا هم منتشر شد که مرگ این دو حیوان را گزنده‌تر می‌کرد. این موضوع را البته پیرموذن از اعضای فراکسیون محیط زیست نیز مورد تاکید قرار داده و گفته است: «حفظ گونه‌های حیات وحش به‌ویژه گونه‌های کمیاب ضرورت دارد و از آن جایی که مسئولیت این کار با سازمان محیط زیست است به زودی با حضور مسئولان این سازمان در مجلس بررسی درباره کشته شدن این دو شوکا انجام می‌شود.» با این حساب تمرکز بر کشته شدن شوکاها اگر چه دوستداران حیات وحش کشور را خوشحال می‌کند اما به نظر می‌رسد که این پیگیری با سوالات و ابهاماتی نیز همراه است.

نشست‌های بی نتیجه

اولین سوال بی‌شک این است که فراکسیون محیط زیست مجلس تا به حال از برگزاری چنین نشست‌هایی چه نتایجی به دست آورده است؟ این فراکسیون به گفته موذن این روزها درگیر موضوع تصویب طرح کاهش آلودگی هواست. طرحی که به بهانه آن چند باری اعضای سازمان محیط زیست به مجلس فراخوانده شده‌اند اما نتایج روشنی از این رفت و آمدها به دست نیامده، چنانچه نه فوریت‌های مطرح شده برای این طرح به تصویب مجلس رسید و نه سازمان محیط زیست به عنوان نهاد مسئول در این زمینه، طرح تازه‌ای را به اجرا درآورد تا بخشی از آلودگی‌های پایتخت در روزهای بحرانی دی ماه و بهمن ماه کاسته شود. اگرچه که در این شلوغی برنامه‌ها، پیگیری کشتار دو قلاده شوکا از سوی مجلس می‌تواند نشان دهنده عزم جدی این نمایندگان در اهمیت دادن به موضوعات محیط زیستی باشد.

شکارچیان بی‌رحم شده‌اند

در چند ماه اخیر نمونه‌های عجیبی از شکارکشی در مناطق شکارممنوع کشور رسانه‌ای شده که از جنس شکارهای غیرمجاز معمولی نیستند بلکه در درون خود خشونتی را به رخ می‌کشند که رسیدگی به آن می‌تواند یک راه برای عدم بروز چنین حوادث تلخی در آینده باشد. دکتر اسماعیل کهرم، بوم شناس در این باره به آرمان می‌گوید که رفتارهای شکارچیان دیگر پایبند به اخلاق نیست و این تغییر باعث شده که شاهد چنین شکارکشی‌های بی‌رحمانه باشیم. او می‌گوید: «در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که کم توجهی به حیات وحش کشور از سوی برخی مسئولان در سال‌های گذشته، شکارچیان را نسبت به چنین کشتارهایی بی‌عاطفه و بی‌احساس کرده است. با این حساب بعید نیست که هر از چند گاهی شاهد چنین شکارکشی‌هایی باشیم.»

پاسخگویی؛ شاید وقتی دیگر

آن‌طور که کیوان هوشمند، مدیر انجمن دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران گفته شکارچیان این دو شوکا در منطقه‌ای شکار ممنوع و با استفاده از سلاح‌های غیرمجاز عامل مرگ چهار قلاده شوکا (دو قلاده ماده و دو جنین شوکا) شده‌اند و با گذشت ده روز از بازداشت آنها هنوز معلوم نیست که روند پرونده آنها به چه شکل خواهد بود. بنابراین سوال اصلی از اعضای فراکسیون محیط زیست مجلس این است که با دعوت از مسئولان سازمان محیط زیست می‌خواهند پاسخ چه سوال‌هایی را دریافت کنند؟ سازمان به راحتی می‌تواند با غیرمجاز خواندن منطقه شکار و سلاح شکارچی، مدیریت خود را بر حیات وحش کشور تبرئه کند این در حالی است که اگر مجلسیان سعی می‌کردند برای وضعیت نابسامان شکار در کشور مسئولان این سازمان را وادار به پاسخگویی کنند شاید نتایج بهتری در بر داشت، اگرچه که با نگاهی به وضعیت طرح کاهش آلودگی هوا در مجلس می‌شود پیشاپیش رفتار سازمان محیط زیست را در قبال مجلس حدس زد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.49904s, 18q