نوبت به شاداب‌سازی هوای تهران رسید

۱۳۹۱/۱۲/۰۳ - ۰۴:۳۹ - کد خبر: 67910
سلامت نیوز : كاهش آلودگی هوای تهران به آرزویی دست نیافتنی برای شهروندان تهرانی تبدیل شده است. بحث و جدل كارشناسان محیط‌زیست و كارشناسان كنترل آلودگی هوای تهران با مسئولان دولتی درخصوص طرح‌های خلق‌الساعه‌ای كه درباره آلودگی هوای تهران ارائه می‌كنند به‌حدی تكراری شده كه كمتر كسی به یاد می‌آورد نخستین بحث و جدل‌ها در این باره از كجا شروع شد و به چه نتیجه‌ای رسید.بعد از ارائه طرح‌های فانتزی همچون آب پاشی آسمان تهران، مه پاشی خیابان‌ها، قرار دادن پنكه‌های عظیم در اطراف تهران برای هدایت جریان آلودگی به خارج از شهر و استفاده از مخلوط آب و چسب در خیابان‌ها برای چسبیدن ذرات معلق به كف خیابان‌ها، این بار نوبت به ارائه طرحی جدید از سوی معاون استانداری تهران رسیده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تهران امروز ؛ طرحی كه پیش‌بینی می‌شود به رغم هزینه‌هایی سنگینی كه برای آن تراشیده می‌شود، همانند دیگر طرح‌ها عقیم مانده و قابلیت اجرا شدن نداشته باشد. البته همیشه کارشناسان نسبت به اینکه دولت چنین طرح‌هایی را ارائه می دهد انتقاد می‌کنند و آن را قابل اجرا نمی‌دانند. با این وجود روز گذشته محمدرضا محمودی، معاون استانداری تهران از نصب دستگاه‌های یونیزاسیون هوا در تهران خبر داد و گفت:‌«از این دستگاه برای یونیزه كردن هوا استفاده می‌شود كه یك جریان عمودی از زمین به سمت بالای جو ایجاد می‌كند و این حركت باعث تخلیه هوا می‌شود.»

محمودی مدعی شد دو سال قبل تعدادی از نخبگان ایرانی در سفری كه به روسیه داشتند با نحوه كار این دستگاه آشنا شدند و اعضای یک گروه متخصص ایرانی این دستگاه را ساخته‌اند و در چند نقطه از شهر تهران نصب کرده‌اند و در این باره در حال تحقیق هستند.معاون استانداری تهران در باره این دستگاه‌ها فقط به این نكته اشاره كرد كه از این دستگاه‌ها در چین و كشورهای جنوب شرقی آسیا به عنوان دستگاه‌های شاداب كننده استفاده می‌شود. محمودی اما هیچ اشاره‌ای به این موضوع نكرد كه كاركرد دستگاه‌های شاداب كننده چیست؟

آیا نصب این دستگاه‌ها می‌تواند از میزان پرخاشگری تهرانی‌ها كه گفته می‌شود در اثر آلودگی هوای شهر بسیار بیشتر از دیگر شهر‌هاست، بكاهد یا نه؟ و آیا می‌توان بعد از نصب این دستگاه‌ها شاهد شادابی هرچه بیشتر شهروندان تهرانی و كاهش نزاع‌ها و دعواها و پرخاشگری‌های ناشی از آلودگی هوای تهران بود یا خیر؟ به نظر می‌رسد گره كور آلودگی هوای تهران به‌گونه‌ای است كه هیچ كس نمی‌تواند راه حلی برای باز كردن آن پیدا كند و چنگ زدن به طرح‌های خلق‌الساعه، پر هزینه و بی‌خاصیت تنها راهكاری است كه از سوی مسئولان دولتی ارائه می‌شود تا شاید سرپوشی باشد بر كم‌كاری‌هایی كه در این باره صورت می‌گیرد.

دكتر یوسف رشیدی، مدیرعامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران با اشاره به این نكته كه طرح یونیزاسیون كردن هوای تهران طرحی «فضایی» است به تهران امروز می‌گوید:‌ این طرح‌ها در هیچ جای دنیا امتحان شده نیست و مورد توجه كارشناسی نیز قرار نگرفته است.

وی با اشاره به این نكته كه برای كاهش آلودگی هوا باید منابع انتشار آلودگی را كم كرد نه اینكه به‌دنبال راهكارهای فضایی بود،‌می‌گوید: «افرادی كه این راهكار را مد نظر دارند و آن را به مسئولان ارائه می‌دهند به‌دنبال سودجویی و كسب منفعت خود هستند نه به‌دنبال كاهش آلودگی هوا.»

به‌گفته رشیدی نگاه‌ها به وضعیت آلودگی هوا سطحی و ساده انگارانه است و در چند سال گذشته در حوزه نظارت بر آلودگی هوای تهران بسیار ضعیف عمل شده است. طرح‌هایی كه قابلیت اجرایی شدن ندارد از دیگرمشكلاتی است كه در این حوزه وجود دارد؛ طرح‌هایی با هزینه بالا و بازدهی كم. رشیدی در این باره می‌گوید مجموعه‌ای از وقوانین اجرا نشده و قوانینی كه قابلیت اجرا شدن ندارند مثل بارور كردن ابرها، مخلوط كردن‌آب با چسب و در نهایت استفاده از دستگا‌های یونیزاسیون درخصوص مقابله با آلودگی هوا به تصویب رسیده كه كار كردن در این حوزه را برای كارشناسانی كه با دلسوزی به‌دنبال حل این مشكلات هستند با مشكل مواجه كرده است.

وجود كلكسیونی از آلاینده‌ها در شهر تهران موضوع دیگری است كه رشیدی به آن اشاره كرده و می‌گوید: «وجود انواع آلاینده‌ها در تهران باعث شده تا خسارات زیادی به این كلانشهر و شهروندان آن وارد شود اما متاسفانه آخرین آمار در كشورما مربوط به دو سال قبل است و از آن زمان تاكنون هنوز آمارمان به روز نشده است. اما طبق آمار بانك جهانی درخصوص خسارات ناشی از آلودگی هوا،خسارت كلانشهرها 10 میلیارد دلار و سهم تهران دراین میان 3/3 میلیارد دلار بر آورد شده است.»

وی تاكید می‌كند: «یكی از اقداماتی كه ما در تهران برای سنجش آلودگی هوا انجام می‌دهیم سنجش روزانه است اما اگر این سنجش را به جای روزانه در بلند مدت انجام دهیم مطمئنا آمارها از این مقداری كه تاكنون هست بیشتر می‌شود.»

رشیدی با ابراز تاسف از كم كاری‌هایی كه در این باره صورت گرفته می‌گوید: «‌به جای راه حل‌های مقطعی و هزینه بر و البته بی‌فایده باید به فكر راه حلی برای كم كردن حجم آلاینده‌ها و مقابله با آلودگی هوا باشیم و كمی هم به سرنوشت طرح جامع كاهش آلودگی هوا فكر كنیم.»

طرح بی‌فایده

طرح جامع كاهش آلودگی هوای تهران بیشتر از یك دهه گذشته و در سال 79 تدوین شد. بر اساس این طرح قرار بود اقدامات همزمان وزارت‌خانه‌های صنایع،‌نفت، شهرداری تهران، سازمان حفاظت محیط‌زیست و پلیس راهنمایی رانندگی منجر به كاهش آلودگی هوای تهران شود اما طی این مدت نه تنها از آلودگی هوا كاسته نشد بلكه روز به روز بر حجم آن نیز افزوده شد به‌گونه‌ای كه گفته می‌شود سالانه بیش از 4 هزار شهروند تهرانی در اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

در ابتدای راه این طرح 7 محور استاندارد‌سازی خودروهای نو،از رده خارج كردن خودروهای فرسوده،‌ارتقای حمل و نقل عمومی،‌بهبود كیفیت سوخت، معاینه فنی خودروها، مدیریت ترافیك و آموزش همگانی برای مسائل مرتبط با ترافیك و محیط‌زیست در نظر گرفته شده بود. اما وضعیت آلودگی تهران در سال‌های گذشته به حدی وخیم شد كه مسئولان به فكر بازنگری در این طرح افتادند و در نهایت 35‌راهكار را برای رفع آلودگی هوای كلانشهرها در نظر گرفتند اما به‌گفته چمران، رئیس شورای عالی استانها 75 درصد این طرح‌ها اجرایی نشد.

مسئولان جزیره‌ای عمل می‌كنند

پروفسور علی یخ كشی، متخصص مدیریت محیط‌زیست با اشاره به این نكته كه درخصوص آلودگی هوا مدیران مسئول جزیره‌ای عمل می‌كنند، می‌گوید: «هماهنگی بین مدیران دولتی و شهری یكی از اصول لازم برای حل مشكل آلودگی هوای تهران است. با تكیه بر این امر می‌توان برای بلند مدت برنامه‌ریزی كرد اما مهم‌ترین مشكلی كه در كشورمان وجود دارد یكی، سلیقه‌ای عمل كردن مدیران است و دیگری، عدم وجود ثبات شغلی است چرا كه به دلیل وجود نداشتن یك برنامه مدون با روی كار آمدن یك مدیر جدید دوباره‌كاری‌ها شروع می‌شود و هر مدیری بنا به سلیقه خود عمل می‌كند.

وی با اشاره به این نكته كه به كار گرفتن متخصصان باعث می‌شود تا سرمایه كشور هدر نرود، به تهران امروز می‌گوید:در موضوع آلودگی هوا به خطر افتادن جان انسان‌ها مطرح است. در شهرهای آلوده شهروندان پویایی لازم را ندارند و اكثر آنها دچار پرخاشگری و انواع بیماری‌ها هستند.»

‌مكزیكوسیتی توانست

مكزیكوسیتی تا دو دهه قبل لقب آلوده‌ترین شهر دنیا را داشت. اما با وجود اینكه سرانه خودرو و جمعیت این شهر روز به روز افزایش پیدا می‌كند و با تدبیر مسئولان و همكاری مردم و مهم‌تر از همه گسترش حمل و نقل عمومی، از آلودگی هوای این شهر كاسته شد و و ضعیت هوای آن نیز رو به بهبود گذاشت. اما وضعیت آلودگی هوای تهران با وجود اجرای طرح‌های زوج و فرد و طرح ترافیك،‌كم كردن ساعات كار اداره‌های دولتی، تعطیلی‌های ناخواسته چند روزه و از همه مهم‌تر تدوین طرح جامع كاهش آلودگی هوا نه تنها مطلوبتر نشده بلكه روز به روز بدتر نیز شده است.

در این میان ارائه راهكارهای بدیع و بی‌سابقه باعث دلسردی كارشناسان این حوزه شده و آنكه در این میان از همه بیشتر متضرر می‌شود شهروندانی هستند كه در آتش بی‌تدبیری مسئولان و گلایه و شكایت‌های آنها از هم، ساعت به ساعت در آلودگی هوای شهر از روزهای عمرشان كاسته می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.28774s, 18q