آنژيوپلاستي: راهي براي پاكسازي عروق قلب

۱۳۸۶/۰۶/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6794
آنژيوپلاستي: راهي براي پاكسازي عروق قلب
يكي از روشهاي شناخته شده براي رفع اين انسداد آنژيوپلاستي عروق كرونر ، PTC يا PCI است. قلب به منظور پمپ كردن خون به سراسر بدن ، به ذخيره دائمي اكسيژن نياز دارد و عروق كرونر ، رگ هايي هستند كه خون مورد نياز را براي عضله آن تامين مي كنند.
در صورتي كه با گذشت زمان قسمت داخلي ديواره عروق كرونر با باقيمانده چربي‌ها پوشيده شود ، بيماري عروق كرونر رخ خواهد داد.
ادامه تشكيل اين رسوب چربي باعث تشكيل پلاك و باريك‌تر شدن سرخرگ‌ها شده و منجر به كاهش جريان خون مي گردد و همين پلاك‌ها هستند كه در وقوع آنژين يا حمله قلبي نقش دارند.
پس از تشخيص وجود پلاك و گرفتگي عروق پزشك معمولا آنژيوپلاستي را توصيه مي كند. آنچه آنژيوپلاستي را از آنژيوگرافي متمايز مي سازد اين است كه اقدام اول منحصرا جنبه تشخيصي داشته و روش دوم به منظور درمان و رفع انسداد بكار مي رود.
در آنژيوگرافي متخصص قلب اينترونشنال يك لوله باريك و بلند به نام كاتاتر را عمدتا از محل كشاله ران وارد به داخل رگ وارد مي‌كند.
سر كاتاتر يا در قلب و يا در مدخل عروق تغذيه‌كننده قلب قرار داده شده و مايع خاصي براي شفاف سازي تصاوير از طريق آن تزريق مي‌شود. تصاوير به دست آمده آنژيوگرام ناميده مي‌شوند.
با عبور اشعه ايكس از بدن در مقادير مختلف و جذب آن توسط بافت‌هاي متفاوت تصوير تهيه شده و در كامپيوتر ذخيره و يا روي فيلم ظاهر مي‌شوند.
اين روش در زماني كوتاه وضعيت عروق قلب را به خوبي نشان مي‌دهد و بيمار و پزشك كاملا از اين وضعيت آگاه مي‌شوند و پزشك نوع درمان را با اطمينان بيشتري تعيين مي‌كند.
مراحل اوليه هر دو روش مشابه است اما در آنژيوپلاستي پزشک كاتاتر را وارد رگ مي كند تا به لخته مسدود كننده برسد.
این سیم بطور مکانیکی لخته را منهدم كرده آنگاه پزشک یک بالن کوچک را وارد رگ می کند تا ناحیه مسدود شده رگ را باز کند و سپس لوله مشبکی (اسنتنت) را در محل انسداد قرار می دهد تا بطور دائم رگ را باز نگه دارد و از باریک شدن مجدد آن در آینده جلوگیری کند.
در حال حاضر آنژيوپلاستي به عنوان يكي از موثرترين روشهاي رفع انسداد عروق در مراكز درماني مجهز مورد استفاده قرار مي گيرد.
توصيه متخصصان قلب و عروق به افراد اين است كه با اتخاذ شيوه مناسب زندگي از وقوع اين مشكلات جلوگيري كنند اما در صورت دچار شدن به آن هر چه سريع تر براي تشخيص و درمان به پزشك متخصص مراجعه كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.3486s, 18q