درضرورت تعیین کمیته برای جامعه پزشکی عمومی

حضور در انتخابات منجر به تقویت جایگاه پزشکان عمومی خواهد شد

۱۳۹۱/۱۲/۰۳ - ۱۲:۰۰ - کد خبر: 67946
حضور در انتخابات منجر به تقویت جایگاه پزشکان عمومی خواهد شد
سلامت نیوز:نماينده ائتلاف فراگير پزشكان عمومي با اشاره به اينكه جمعيت كثيري از جامعه پزشكي را پزشكان عمومي تشكيل داده اند گفت: محروميت هاي ساختاريافته اي كه هميشه وجود داشته ما را بر آن داشت كه در انتخابات اخير پزشكان عمومي با قدرتي مضائف شركت كنيم و پشتوانه عظيم ائتلاف فراگير موجب حمايت پرشور از طرف جامعه پزشكي شد.
دكتر خاقاني ادامه داد: اين حمايت ما را بر آن داشت كه در بزرگترين انتخابات صنفي كشور هم فعالانه شركت كنيم و با توجه به نزديكي فكري با ائتلاف اميد و ائتلاف مستقل انجمن هاي پزشكي، ائتلاف سه گانه راتشكيل داديم. اميد ما بر اين است كه پزشكان عمومي و جامعه رزيدنت ها كه از نظر آماري جزو پزشكان عمومي محسوب مي شوند، در اين انتخابات پرشور وارد شوند تا پزشكان عمومي به جايگاه واقعي خود دست يابند.
وي با بيان اينكه محروميت هاي ساختار يافته و تبليغات رسانه ها موجبات بي اعتمادي را نسبت به جامعه پزشكان عمومي ايجاد كرده است، افزود: پزشكان عمومي بزرگترين اوژ‍انس هاي كشور را اداره مي كنند و با تمام قدرت در خطرناك ترين شرايط اورژانس ها مشغول به كار مي باشند اما عملا از نظر درآمدي در پايين ترين قسمت هرم مازلو قرار گرفته اند و تنها مي توانند به تامين نيازهاي اوليه بپردازند.
اين پزشك عمومي عنوان كرد: مشكلات پيش آمده موجب بي اعتماي بسيار هم از سوي مردم به پزشكان عمومي و هم از سوي پزشكان عمومي به مسئولين شده و به همين علت عدم مشاركت در كارهاي صنفي توسط پزشكان عمومي را شاهد هستيم. نتيجه اين عدم مشاركت ايجاد سيكل معيوبي است كه پيشرفتي را براي اين جامعه به دنبال نخواهد داشت.

وي خاطرنشان كرد: بايد بر روي هويت پزشكان عمومي كار شود و اين كار سال ها به طول مي انجامد متاسفانه در كارهايي مانند طرح پزشك خانواده كه جديدا توسط وزارت بهداشت اجرا مي شود از پزشكان عمومي به عنوان يك صنف كه داراي جايگاهي هستند و مي توانند از حقوق پزشكان عمومي دفاع كنند، دعوت نشد و طرح يك طرفه از طرف وزارت بهداشت نوشته شد.

دكتر خاقاني ادامه داد: بسياري از گروه ها بيانيه هاي مختلفي را براي اصلاح اين مهم دادند كه همه اين بيانيه ها را به حساب نقاط ضعف پزشكان عمومي گذاشته و جامعه پزشكان عمومي را محروم از يك انجمن وااقعي مربوط به خود كردند و نتيجه انتخابات 23 تيرماه انجمن پزشكان عمومي نمود اين مهم است. به هر حال اين ائتلاف يك آغاز و حركت جديدي است كه جامعه پزشكان عمومي براي اولين بار به صورت فعال در انتخابات نظام پزشكي وارد شده واميدواريم براي سال هاي بعد بتوانيم به حقوق جامعه پزشكان عمومي برسيم.
وي با بيان اينكه تنها راه برون رفت جامعه پزشكان عمومي، كل جامعه پزشكي و مردم از شرايط فعلي، طرح پزشك خانواده و نظام ارجاع است ، اظهار كرد: متاسفانه طرح 02 وزارت بهداشت تامين كننده خواسته هاي جامعه پزشكي نبود. نظر جامعه پزشكي به عنوان اجرا كننده اين طرح و افراد اصلي طرح پزشك خانوده پرسيده نشد و پزشكان عمومي از نظر درآمد در پايين ترين سطح قرار گرفتند.
اين نماينده ائتلاف فراگير پزشكان عمومي در پايان گفت: زماني كه شما خواسته مجري طرح (پزشكان عمومي) را نتوانيد جبران كنيد، طرح موفق نخواهد بود. از طرفي پيش از آن كه منابع مالي طرح تامين شود، آغاز شد و طرح بدون پايلوت و به صورت آزمون و خطا اجرا شد و بنابراين شاهد مشكلات بسيار آن در استان فارس و همچنين مازنداران بوديم. در صحبت هاي اخير سرپرست وزارت بهداشت نيز كاملا مشهود است كه اين طرح با شكست مواجه شده است.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.0634s, 18q