تصویب کلیات اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده

۱۳۹۱/۱۲/۰۳ - ۱۳:۲۷ - کد خبر: 67973
سلامت نیوز : علی اکبر کائیدی نایب رییس کمیسیون بهداشت در گفت‌وگو با برنا اظهار داشت: در نشست علنی امروز مجلس نمایندگان مجلس کلیات لایحه اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده را با ۱۶۰ رای موافق، ۱۶ رای مخالف و ۹ رای ممتنع به تصویب رساندند.

کائیدی ادامه داد: از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون تمامی محدودیت‌های مقرر در قانون تنظیم جمعیت و خانواده مصوب ۱۳۷۲ و اصلاحات آن و سایر قوانین که براساس تعداد فرزند برای والدین شاغل یا فرزندان آنان ایجاد شده است لغو می‌شود.

گفتنی است؛ براساس تبصره ۱ این ماده واحده دولت می‌تواند هر ۵ سال یک بار با توجه به سرشماری‌های نفوس، ترکیب جمعیتی و شاخصی‌های سیاسی – امنیتی، اقتصادی و اجتماعی در چارچوب سیاست‌های کلی نظام و با رعایت شاخص‌های مندرج در قوانین برنامه پنج ساله نسبت به برقراری امتیازها یا ایجاد محدودیت‌ها براساس تعداد فرزندان اقدام کنند.

تبصره ۲ ماده واحده این لایحه مطرح می‌کند مرخصی زایمان مادران ۹ ماه است و همسر آن‌ها نیز از دو هفته مرخصی اجباری برخوردار می‌گردند. این قانون به مادرانی که سن فرزند آن‌ها به ۹ ماهگی نرسیده است تسری می‌یابد و مادر می‌تواند تا سن ۹ ماهگی نوزاد از مرخصی زایمان استفاده کند.

در ماده واحده این لایحه تاکید شده است که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون با لحاظ همه ابعاد سلامت تمامی محدودیت‌ها و محرومیت‌هایی که در قانون تنظیم خانواده و جمعیت مصوب ۱۳۷۲ و اصلاحات آن و قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸/۷/۸۶ و اصلاحات آن و نیز تمامی قوانین مرتبط که براساس تعداد فرزند برای والدین شاغل یا فرزندان آن‌ها ایجاد شده است لغو می‌شود.

در تبصره این ماده واحده تاکید می‌شود که دولت موظف است هر پنج سال یک بار با توجه به سرشماری‌های نفوس، ترکیب جمعیتی و شاخصی‌های سیاسی – امنیتی، اقتصادی و اجتماعی در چارچوب سیاست‌های کلی نظام و با رعایت شاخص‌های مندرج در قوانین برنامه پنج ساله نسبت به برقراری امتیازها یا ایجاد محدودیت‌ها براساس تعداد فرزندان اقدام کنند.

همچنین کمیسیون برنامه و بودجه یک تبصره به این شرح که آیین نامه اجرایی این قانون ظرف سه ماه پس از تصویب این قانون توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور تهیه می‌شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد، به ماده واحده این لایحه اضافه می‌کند.

همچنین لایحه اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده در راستای اجرای ماده ۱۴۶ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در کمیسیون فرهنگی مجلس به عنوان کمیسیون فرعی با حضور کارشناسان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط مورد بحث و بررسی قرار گرفت و عینا به تصویب رسید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.87941s, 18q