استفاده ازكفش‌هاي تنگ باعث ايجاد تاول و گوشت اضافه مي‌شود

۱۳۸۶/۰۶/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6805
استفاده ازكفش‌هاي تنگ باعث ايجاد تاول و گوشت اضافه مي‌شود

دكتر فرانك احساني در گفت وگو با ایسنا، با بيان اين مطلب گفت: ايجاد عفونت‌هاي قارچي بين انگشتان و كف پا، اگزما يا حساسيت پا از بيماري‌هاي شايع پا به شمار مي روند كه شكل بيماري‌ها مي‌تواند به هم شباهت داشته باشد. همچنين خارش شديد، قرمزي، خشكي، تاول‌هاي ريز در كنارهم از علايم اين دو بيماري به حساب مي‌آيند.

وي با بيان اين كه محل‌ بروز اين دو بيماري متفاوت است، افزود: عفونت قارچي معمولا يك پا را در بر مي‌گيرد كه در ناحيه بين انگشتان پا به ويژه انگشت كوچك و انگشت كناري به صورت قرمزي و يكسري نقطه‌هاي سفيد رنگ بروز مي‌كند. اين قارچ به صورت تاول ريز پراكنده خارش دار پديدار مي‌شود كه در اين موارد، بيمار به يك آزمايش قارچ شناسي ارجاع داده مي‌شود.

وي در ادامه شست وشوي مرتب پا و خشك نگه داشتن آن را در بهبود عفونت‌هاي قارچي موثر دانست و افزود: همچنين مي توان با داروهاي ضد قارچ، بيماري را درمان كرد.

دكتر احساني با بيان اين كه علايم ايجاد اگزما مانند عفونت‌هاست، يادآور شد: اما گاهي در اثر برخي موارد، ممكن است اگزما در هر دو پا ايجاد شود. معمولا زناني كه كفش و دمپايي بدون جوراب مي پوشند اين بيماري ايجاد مي‌شود. همچنين پوشيدن دمپايي‌هاي لاي انگشتي و يا مرداني كه ساعات زيادي كفش لاستيكي به پا دارند، حتي از روي جوراب نيز ماده حساسيت زا به پا نفوذ كرده و ضايعات خارش دار و قرمزي ايجاد مي‌شود.

وي با بيان اين كه در بيماري اگزما گاهي بيماران دير به پزشك مراجعه مي‌كنند، اذعان داشت: در اين بيماري، فرد در اثر خارش، محل زخم را تحريك مي‌كند كه در اين صورت پوست سياه و كلفت شده و نهايتا تغيير شكل مي‌دهد.

اين متخصص پوست خاطرنشان كرد: تاول‌هاي تماسي در اثر استفاده از كفش‌هاي تنگ ايجاد مي‌شود، به طوري كه پوست در پشت پاشنه و گاهي روي انگشتان پا و روي استخوان قرار مي‌گيرد. اين ضايعه در اثر سايش مكرر كفش با استخوان ايجاد شده و نهايتا لايه سطحي پوست را از لايه‌هاي عمقي پوست جدا مي‌كند.

وي با بيان اين كه توصيه به استفاده از كفش‌هاي تنگ نمي‌شود، گفت: در اين موارد بايد با يك سوزن استريل تاول را سوراخ كرده و آب داخل آن را خارج كرد. همچنين مي‌توان با پمادهاي خارجي پانسمان كرد تا ضايعه برطرف شود. چنانچه اين نكات رعايت نشود در محل تاول تقريبا پوست، گوشت اضافي آورده و پينه مي‌زند.


احساني با بيان اين كه زگيل عامل عفوني است كه با ويروس منتقل مي‌شود، اضافه كرد: در واقع فردي كه به زگيل مبتلا مي‌شود بايد دمپايي خود را در حمام از ديگران جدا كند تا بيماري منتقل نشود. همچنين بر روي زگيل نبايد سنگ پا كشيده شود زيرا باعث پهن شدن زگيل مي‌شود. گاهي نيز زگيل در كنار و زير ناخن پا پديد مي آيد كه بيماري مقاوم به درمان مي‌شود و همزمان با زگيل پا ممكن است كه در دست و صورت نيز ايجاد شود.

وي با بيان اين كه زگيل و ميخچه از نظر ظاهر به هم شباهت دارند، افزود: اما از نظر علت با هم تفاوت دارند و با فشار روي ميخچه بيمار احساس درد مي‌كند. همچنين نبايد تاول روي پوست را در مراحل اوليه برداشت زيرا نقش يك پانسمان را بازي مي‌كند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.0514s, 19q