دوربين بلعيدني، شيوه جديد تشخيص سرطان مري

۱۳۹۱/۱۲/۰۵ - ۱۲:۵۰ - کد خبر: 68126
سلامت نیوز:محققان يک نوع کپسول قابل بلعيدن توليد کرده‌اند که داخل آن يک ميکرو دوربين کار گذاشته شده که مي‌تواند به پزشکان براي تشخيص نشانه‌هاي اوليه سرطان مري کمک کند
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومي راديو سلامت ، اندازه اين دستگاه شفاف با فناوري بالا برابر يک قرص مولتي ويتامين بزرگ است. اين دوربين قابل بلعيدن مجهز به يک ليزر است که به سرعت مي‌چرخد و اشعه‌اي از نور مادون قرمز نزديک را به ديواره مري، لوله‌اي که غذا را به معده منتقل مي‌کند، مي‌تاباند.
حسگرها بازتاب نور را ضبط کرده و تصاوير جزئي ميکروسکوپي توليد مي‌کنند که مي‌تواند نشان دهنده تغييرات سلولي مرتبط با سندروم بارت مري باشد که منجر به سوزش معده و بازگشت اسيد به مري مي‌شود.
نوعي افسار شبيه به نخ نيز به اين دستگاه متصل است و موجب مي‌شود که پزشک بتواند دستگاه را بازگردانده و تصاوير را به مونيتور منتقل کند. در آزمايش‌هاي انجام شده روي 13 داوطلب که شش نفر آنها به سندروم مري بارت مبتلا بودند، اين کپسول توانست تصاوير کامل مري را در کمتر از يک دقيقه نشان دهد.

روند کامل اين آزمايش دربرگيرنده چهار بار بررسي مري از بالا تا پايين است که تنها 6 دقيقه طول مي‌کشد. درحال حاضر آزمايش تشخيصي ابتلا به سندروم مري بارت بيشتر از يک ساعت با استفاده از آندوسکوپي طول مي‌کشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.56968s, 18q