باور کنید تأمین دارو برای مردم مشکل شده

۱۳۹۱/۱۲/۰۵ - ۱۳:۵۴ - کد خبر: 68141

سلامت نیوز : عباس کبریایی زاده در یادداشتی نوشت: صدر خبرهای روز پنجشنبه سوم اسفند 1391 در تمام شبکه‌های خبری صدا و سیما این خبر بود « بازارها و مغازه‌ها مملو از کالا و علیرغم گرانی مردم هم در حال خرید کالا هستند» این خبر برای کشوری که دچار تحریم است و تحریم کنندگان انتظار دارند دسترسی مردم به کالاهای مورد نیاز کاهش یافته و نارضایتی عمومی بروز کند، خبری خوش و امیدوار کننده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ بیانگر آن است که مسئولان مربوطه اعم از بازرگانان دولتی و خصوصی توانسته‌اند علیرغم وجود تحریم‌ها نیازها و مایحتاج مردم را تهیه کنند. عصر جمعه چهارم اسفند که روز انتخابات نظام پزشکی نیز بود بعد از راٌی دادن برای خرید هفتگی به فروشگاه شهروند رفتم. الحق که صدا و سیما درست گفته بود . قفسه‌های فروشگاه پر بود از اجناس وارداتی و تولیدی.

در بسیاری از اقلام خصوصاً انواع کرمها و شامپوها کالاهای وارداتی حداقل 2 برابر کالاهای داخلی قفسه‌های فرشگاه را پر کرده بود. بگذریم که امسال سال تولید ملی است. به هر حال تولید کنندگان نتوانسته‌اند تولید کنند که واردکنندگان قفسه‌ها را پر کرده‌اند.

در حین چرخیدن بین قفسه‌ها یاد بیچارگی دارو افتادم. بیش از یکسال است می‌نویسم و می‌گویم که آقایان و خانم‌های مسئول،تأمین ارز مورد نیاز صنایع دارویی و شرکتهای وارداتی دچار بی‌انضباطی نگران کننده‌ای شده است.

خصوصاً در سال 1391 تامین ارز دارو به طور پیوسته و منظم صورت نگرفته است. از دیماه سال 90 که هشدار دادیم تا امروز یک حرف را داریم تکرار می‌کنیم ولی کو گوش شنوا.

آقایان مسئول الحق که قفسه فروشگاه‌های مواد غذایی، پوشاک و ... را خوب پرکرده اید وقتی سری به بازار بزنیم کاملاً مشهود است ولی باور کنید به خاطر تعللی که در تامین ارز دارو صورت گرفته و صورت می‌گیرد، سلامت مردم به خطر افتاده وکمبودهای دارویی سلامت جسمی و روانی بیماران را تهدید می‌کند.

چند صد پروفورمای صنایع داروسازی در وزارت بهداشت منتظر تخصیص ارز است. ارز مورد نیاز آنها یورو و دلار نیست یوان و روپیه می‌خواهند تا با واسطه شرکتهای هندی و چینی داروهای مورد نیاز مردم را تولید کنند. باور کنید شرکتهای داروسازی تولیداتشان به روز شده هر روز علائم هشدار کمبودها جدی‌تر می‌شود آقایان و خانمهای مسئول، باور کنید که تأمین داروی مردم بسیار مشکل شده است خدا را خوش نمی‌آید.

عباس کبریایی زاده، داروساز

عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی کشور

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14564s, 19q