گله‌ بیماران از هزینه‌های گران فیزیوتراپی را باید بیمه‌ها پاسخ دهند

۱۳۹۱/۱۲/۰۷ - ۱۵:۳۵ - کد خبر: 68307

سلامت نیوز : اسماعیل ابراهیمی در گفت‌وگو با فارس، افزود: هزینه‌هایی که گروه فیزیوتراپ‌ها دریافت می‌کنند کاملاً مشخص است و بر اساس تعرفه‌ای است که از سال گذشته از سوی وزارت بهداشت تعیین شده است.

وی ادامه داد: بر حسب نوع کاری که انجام می‌شود تعرفه‌ای مشخص شده و بیمه درصدی از آن را پرداخت می‌کند و مردم نیز بقیه آن را هزینه می‌کنند.

ابراهیمی گفت: تعرفه موجود بین 15 تا 20 هزار تومان است و با توجه به دانش عملی و علمی و همچنین خدماتی که فیزیوتراپ‌ها ارائه می‌دهند مشخص شده اما این حداقل هزینه‌ها است.

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران تصریح کرد: در این حرفه استفاده از دستگاه، تجهیزات و حتی لیزر ضروری است بنابراین تعرفه تعیین شده واقعی نیست.

وی تصریح کرد: گاهی پزشکان بیش از رقم تعرفه را دریافت می‌کنند که این به دلیل نیاز بیماران و ساعت بیشتری است که صرف معاینه می‌کنند.

ابراهیمی گفت: اگر مردم گله‌ای دارند منطقی است و ما آن را می‌پذیریم اما پول دریافت شده از سوی پزشکان با توجه به هزینه‌هایی که می‌شود مبلغ ناچیزی است.

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران در پاسخ به این سوال که گاهی پزشکان جلسات را برای دریافت پول بیشتر طولانی می‌کنند،ادامه داد: برای درمان بیماری‌های مزمن، کمر درد و گردن‌ دردهای مزمن، شکستگی و ... زمان طولانی باید صرف ‌شود بنابراین به طور قطع نمی‌توان مدت درمان را مشخص کرد.

وی افزود: این در حالی است که با توجه به میزان مالیات‌هایی که فیزیوتراپ‌ها پرداخت می‌کنند و وابستگی‌هایی که به دستگاه‌های فیزیوتراپی دارند و در این ماه‌ها به شدت گران شده است تعرفه‌ها واقعی نیست.

ابراهیمی گفت: در هر جلسه حداقل 45 دقیقه باید زمان صرف شود که البته تا یک ساعت و نیم معمولاً افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تعرفه سال آینده احتمالا باز هم با تأخیر تعیین می‌شود. فیزیوتراپ‌ها مجبورند با گرانی دستگاه‌ها و تجهیزات سر کنند سال سختی را برای فیزیوتراپ‌ها پیش‌بینی می‌کنیم.

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران در مورد بیشترین مراجعان به فیزیوتراپیست‌ها گفت: بیماری‌های عصبی، عضلانی و اسکلتی بیشترین مراجعه را دارند و افراد مبتلا به آرتروز، بیماران ام اس، مبتلایان به فلج مغزی یک طرفه، فلج مغزی اطفال، ضایعات ورزشی و بیمارانی که جراحی‌های قلب داشته‌اند از بیمارانی هستند که بیشتر به این مراکز مراجعه می‌کنند.

وی گفت: بیمه‌ها باید نسبت به پولی که از جیب مردم پرداخت می‌شود فکری کنند،هم اکنون حدود 70 درصد هزینه‌ها را مردم می‌دهند و این هزینه‌ها را بیمه‌ها باید متقبل شوند.

عضو شورای عالی نظام پزشکی همچنین در مورد شکایت انجام شده از فیزیوتراپیست‌ها گفت: با توجه به بررسی پرونده‌های شکایات، مشخص شده که کمترین شکایت از جامعه فیزیوتراپی است.

ابراهیمی تصریح کرد: البته گله‌هایی در دانشگاه‌های علوم پزشکی به دلیل فعالیت نامناسب فیزیوتراپ‌ها و دریافت تعرفه بالا مطرح شده که کارشناسی و تذکرات لازم نسبت به آن انجام گرفته است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.06537s, 18q