سرماخوردگی احتمال تصادف را بیشتر می‌کند

۱۳۹۱/۱۲/۰۷ - ۱۶:۱۹ - کد خبر: 68339
سلامت نیوز : نتایج یک تحقیق نشان می دهد که شرایط بیماری عکس العمل افراد را کندتر می کنند، درست شبیه افرادی هستند که در حالت گیجی یا خواب هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ سرما خوردگی نه تنها موجب می شود که رانندگان برای متوقف کردن اتومبیل خود زمان بیشتری نسبت به شرایط عادی سپری کنند، بلکه موجب می شود که راننده فاصله خود را با اتومبیل جلویی کم کرده و بیشتر خود را در معرض خطر تصادف قرار می دهد.

وقتی راننده مبتلا به سرماخوردگی عطسه می کند، چشمهایش برای چند ثانیه از مسیر برداشته می شود که این امر می تواند احتمال تصادف و برخورد را افزایش دهد.

اندی اسمیت از دانشگاه کاردیف به عنوان رئیس این گروه تحقیقاتی اظهار داشت: ابتلا به سرما خوردگی و رانندگی درست شبیه رانندگی با حالت گیجی و خواب آلودگی است. افرادی که سرما می خورند از زمان عکس العمل کندتری برخوردارند.

سرماخوردگی زمان عکس العمل را تا 36 هزارم ثانیه کاهش می دهد، اما حالت گیجی و خواب آلودگی در نتیجه مصرف هر نوع دارویی زمان عکس العمل را تا 15 هزارم ثانیه کاهش می دهد.

درحالی که علائم فیزیکی سرماخوردگی شناخته شده هستند، دانشمندان به دنبال تأثیرات این بیماری بر عملکرد مغزی هستند. در این تحقیق 50 نفر مبتلا به سرماخوردگی مورد آزمایش قرار گرفتند و نتایج این آزمایشها در مقایسه با گروهی از افراد غیر سرماخورده قرار گرفت.

نتایج نشان می دهد که سطح هوشیاری افرادی که سرما می خورند تا یک سوم کاهش می یابد. این تأثیر هیچ ارتباطی به شدت سرماخوردگی ندارد.

سایر تحقیقات نشان می دهد که وقتی بدن با عفونت مقابله می کند، این امر ممکن است بر سطح مواد شیمیایی کلیدی در مغز تأثیر بگذارد و موجب تغییراتی در حالت، حافظه و حرکت بشود.

براساس اظهارات اسمیت، افرادی که هنگام سرماخوردگی رانندگی می کنند، باید از خطرات آن مطلع باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.4724s, 18q