آیا وعده‌های جدید به وزارت بهداشت مانند دیگر وعده‌ها بی‌نتیجه خواهد ماند؟

۱۳۹۱/۱۲/۰۷ - ۱۶:۴۸ - کد خبر: 68352
سلامت نیوز : در شرایطی موضوع بودجه این روز‌ها نقل محافل خبری شده است و دولتمردان از اختصاص بودجه اضافه به وزارت بهداشت خبر می‌دهند که هنوز بیش از نیمی از بودجه گذشته وزارت بهداشت پرداخت نشده است و مسئولان بهداشتی کشور باز هم در گیرو دار تخصیص یافتن و یا نیافتن بودجه وزارت بهداشت هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سینا ؛ مثل اینکه بودجه به یک موضوع دست نیافتی به خصوص برای وزارت بهداشت که سلامت کل جامعه را بر دوش دارد تبدیل شده است. گر چه وزارت بهداشت آمار دقیقی از کسری بودجه خود اعلام نکرده ولی مجلس کسری بودجه این وزارتخانه، در سال گذشته را بیش از ۲ هزار میلیارد تومان برآورد کرده است.

اگر بخواهیم از انتقاد و تعریف و تمجید مسئولان بگذریم بالطبع نمی‌توانیم از مشکلاتی که بیماران در بیمارستان‌ها با آن مواجه هستند به راحتی عبور کنیم. هزینه‌های سر سام آور درمان این روز‌ها به یک غول بزرگ برای بیماران و خانواده‌هایشان تبدیل شده است به نحوی که حتی افراد برای اقدامات پیشگیرانه کمتر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.

این موضوع به حدی مورد توجه قرار گرفته است که حتی دکتر طریقت منفرد، سرپرست وزارت بهداشت نیز در حاشیه دیدار با وزیر بهداشت روسیه در جمع خبرنگاران از مردم معذرت خواهی کرد و گفته بود: «در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد هزینه‌ها را مردم می‌پردازند که این موضوع بار مالی سنگینی در زمینه‌ هزینه‌های سلامت بر دوش مردم تحمیل کرده است که باید آن را کاهش دهیم به همین دلیل هفته آینده در اجلاس روسای دانشگاه‌ها توضیحات کاملی درباره برنامه‌های جدید در این زمینه ارائه خواهم داد.»

بخش زیادی از اعتبارات و هزینه‌های جاری وزارت بهداشت پرداخت نشده است

دکتر رمضان محسن‌پور، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا می‌توان به تخصیص بودجه سال ۹۲ امیدوار بود به خبرنگار سینانیوز می‌گوید: «به دلیل اینکه کشور در شرایط تحریم قرار دارد بسیاری از اعتباراتی که دولت برای وزارتخانه‌ها پیش بینی کرده بود تخصیص داده نشد. وزارت بهداشت نیز جزء وزارتخانه‌هایی است که بخش زیادی از اعتبارات تملک دارایی و هزینه‌های جاری را هنوز دریافت نکرده است.»

به گفته محسن‌پور، با هر مقدار اعتباری که در سال ۹۲ به وزارت بهداشت تخصیص داده شود به‌‌‌ همان میزان برنامه پزشک خانواده را ادامه خواهیم داد. در واقع موضوعی که به نفع سلامت مردم باشد جزء مسائل جدی ما محسوب می‌شود.

بودجه ۶ هزارمیلیارد تومانی از قانون هدفمندی یارانه‌ها و عدم پرداخت کامل بودجه اصلی وزارت بهداشت حاکی از آن است که نمی‌توان به بودجه سال ۹۲ نیز امیدوار بود. در واقع مجلس به جای اینکه بودجه‌های مختلفی را به تصویب برساند باید در ابتدا تضمین پرداخت آن را مشخص کند و به جای بررسی بودجه سال آینده به عقب افتادگی و بدهی‌های دولت به شرط تضمین پرداخت توجه داشته باشد.

چه تضمینی وجود دارد که این بودجه و اختصاص دادن ۲ هزار میلیارد تومان دیگر که دولت وعده داده است به سرنوشت دیگر بودجه‌های این وزارتخانه تبدیل نشود؟
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.18423s, 18q