طب سنتی باید احیا و به رسمیت شناخته شود

۱۳۹۱/۱۲/۰۹ - ۱۳:۵۳ - کد خبر: 68484

سلامت نیوز : معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه "امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته به جای استفاده از داروهای شیمیایی به داروهای گیاهی روی آورده‌اند"، گفت: طب سنتی و طب ایرانی باید در کشور احیا شده و به رسمیت شناخته شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛  محمدرضا رحیمی عصر سه‌شنبه در جلسه بررسی مسائل طب سنتی اظهار کرد: کشوری که در سابقه تاریخی خود از دانشمندان و حکیمان برجسته‌ای همچون ابوعلی سینا برخوردار است، باید در طب سنتی و تولید گیاهان دارویی پیشرو باشد و دستاوردهای بزرگی را در این زمینه ارائه دهد.

معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه "دولت به طور کامل از طرح‌ها و برنامه‌های مربوط به طب سنتی حمایت و پشتیبانی می‌کند"، خاطرنشان کرد: طب سنتی باید تحت مدیریت افراد دارای صلاحیت و مطلع از این رشته، گسترش پیدا کند و نسبت به آموزش عمومی آن برنامه‌ریزی شود.

رحیمی افزود: باید همه ابعاد مختلف و جوانب مربوط به طب سنتی در جلساتی با حضور متخصصان و صاحبنظران بررسی شده و همه مسائل، مقررات و ضوابط مربوط به فعالیت پزشکان طب سنتی در قالب آیین‌نامه‌ای تدوین شود.

وی افزود: طب سنتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و لازم است پس از تشکیل شورای عالی طب سنتی و تصویب مقررات و ملزومات فعالیت در این زمینه، مدیریت همه امور به معاونتی مستقل در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سپرده شود تا طب سنتی هرچه زودتر بتواند جایگاه واقعی خود را در کشور پیدا کرده و فعالیت در این زمینه به رسمیت شناخته شود.

در این جلسه سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز بر لزوم تقویت طب سنتی در کشور تاکید کرد و گفت: اکنون که دولت برنامه پزشک خانواده را به طور جدی دنبال می‌کند، لازم است پزشکان نیز با طب سنتی آشنا شوند تا در مواقعی که میسر باشد بتوانند برای معالجه بیماران خود از طب سنتی که متناسب با فطرت و طبیعت انسان است، استفاده کنند.

در این نشست که رییس دانشکده طب سنتی، شماری از پزشکان، متخصصان و صاحبنظران نیز حضور داشتند، موضوعات مختلفی پیرامون طب سنتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نظرات موافق و مخالف در این رابطه ارائه شد.

در این جلسه همچنین قرار شد طی هفته آینده جلسه‌ای با حضور همه صاحبنظران در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شود و برنامه نهایی برای سرعت بخشیدن به گسترش طب سنتی تدوین و در جلسه آتی برای تصویب ارائه شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33598s, 18q