دستاورد جديد پژوهشگران درباره ساختار حس بويايي در بدن

۱۳۸۶/۰۶/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6849
دستاورد جديد پژوهشگران درباره ساختار حس بويايي در بدن

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آساهي ، اين دستاورد نشان مي‌دهد در مغز آدمي سلول‌هاي عصبي وجود دارند كه مي‌توانند ويژگي‌هاي مربوط به تركيبات "بو" را شناسايي كند.

به‌گفته پژوهشگران ژاپني، از يك نوع ماده خوراكي بيش از ‪ ۱۰۰‬نوع مولكول خارج مي‌شود كه به صورت جداگانه در بخش انتهايي بيني جذب مي‌شوند.

پژوهشگران مي‌گويند اطلاعات مربوط به اين موضوع از سوي شبكه عصبي مغزي كنترل و هدايت مي‌شوند و پس از آن از سوي انسان به عنوان بو حس مي‌گردد.

به گفته پژوهشگران، تاكنون جزييات پيرامون ساختار اين موضوع روشن نشده بود.

پژوهشگران توضيح دادند كه در صنعت مواد غذايي، بوي مواد خوراكي با توجه به ويژگي‌هاي مولكولي و ديگر ويژگي‌هاي آن به ‪ ۱۴‬دسته طبقه‌بندي شده‌اند كه برپايه آن نوع بوي هر نوع مواد خوراكي تعريف مي‌شود.

پژوهشگران گفتند، آنها در جريان آزمايشات خود بر روي موش صحرايي، رابطه ميان سلول‌هاي عصبي مرتبط با حس بويايي و طبقه بندي‌هاي بويي انجام گرفته درباره خوراكي‌ها را بررسي كردند.

آنها افزودند، نتيجه اين بررسي نشان داد هنگامي كه انواع بوها در جلوي بيني اين موش قرار مي‌گيرد، سلول‌هاي عصبي مربوطه در برابر يك نوع طبقه‌بندي بويي و يا تركيبي از چند نوع طبقه‌بندي بويي تحريك شده و واكنش نشان مي‌دهند.

پژوهشگران مي‌گويند، به نظر مي‌رسد اطلاعات مربوط به اين واكنش‌ها به بخش ديگري از مغز انتقال داده شده و در آنجا شناسايي مي‌شوند.

پژوهشگران ژاپني اميدوارند،درآينده با ادامه پژوهش‌ها بتوانند به اطلاعات بيشتري در زمينه ساختار حس بويايي دست يابند.


 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.48594s, 19q