ايدز مي‌تواند علايم اوليه خود را در دهان بروز دهد

۱۳۸۶/۰۶/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6850
ايدز مي‌تواند علايم اوليه خود را در دهان بروز دهد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از دبيرخانه همايش بيماريهاي دهان، آرش منصوريان، افزود: هرچند افراد آلوده به ويروس HIV ممكن است ا‌ز آلودگي خود به اين ويروس بي‌اطلاع باشند ولي دوره نهفته اين بيماري در بعضي افراد مي‌تواند علايم دهاني خاصي داشته باشد.
وي تصريح كرد: علايم اين بيماري به صورتهايي از قبيل عفونتهاي قارچي با ايجاد خطوط سفيد در كناره زبان، آفتهاي متعدد، تبخالهاي مزمن و طولاني مدت ظهور مي‌يابند كه فرد با مشاهده اين علايم مي‌بايست به متخصص بيماري هاي دهان مراجعه كند.
منصوريان افزود: پس از ورود ويروس HIV به بدن فرد به تدريج قدرت دفاعي بدن وي ضعيف شده و وي در برابر انواع بيماريها و عفونتها آسيب پذير مي شود.
رئيس سومين همايش انجمن علمي بيماريهاي دهان ايران بر ضرورت رعايت نكات بهداشتي توسط دندانپزشكان به هنگام معالجه اين قبيل بيماران تأكيد كرده، گفت: ضروري است دندانپزشكان همه بيماران ورود به مطب خود را مبتلا به ايدز فرض كرده نكات ايمني را در مورد آنان رعايت كنند.
وي درموردتكنيكهاي جديد رشته بيماريهاي دهان اظهار داشت: اخيراً مطالعاتي روي سلولهاي بنيادي، اميد تازه‌اي را براي درمان بيماري خشكي دهان به وجود آورده است تا با كمك اين سلولها بتوان سلولهاي غدد بزاق را ساخت.
منصوريان ادامه داد: هم اينك مشكل ترشحي بودن اين سلولها توسط متخصصان دانشگاه جان هاپكينز با كشف پروتئيني كه به ترشحي كردن سلول هاي بنيادي مذكور كمك مي كند تا حدي رفع شده است.
وي خاطرنشان كرد: در حال حاضر مقدمات تحقيقاتي در اين زمينه در دانشكده دندانپزشكي علوم پزشكي تهران در حال پايه ريزي است تا بتوان مشكلات بيماران مبتلا به خشكي دهان را با استفاده از سلولهاي بنيادي رفع كرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.09353s, 18q