اصلاح نظام سلامت بر عهده پزشك خانواده است

۱۳۸۶/۰۶/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6853
اصلاح نظام سلامت بر عهده پزشك خانواده است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دكتر كامران باقري لنكراني در افتتاحيه اجلاس سراسري معاونان درمان دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور با بيان اين كه سيستم ما نظام جامعي نداشته و منابع نيز متناسب با آن تامين نمي‌شود، گفت: در دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت نبايد مقوله درمان را كنار گذاشت، زيرا معاونت درمان از اوايل سال 1320 در كشور فعاليت مي‌كند.

وي با بيان اين كه با وجود تغيير درمديريت‌هاي درمان كشور، متاسفانه فعاليت چشم گيري صورت نگرفته، افزود: با منابع موجود و تمامي گرفتاري‌ها و تداخلات با برخي دستگاه‌ها مي‌توان كارها را بهبود بخشيد.

دكتر لنكراني با بيان اين كه در قبال كارهايي كه انجام مي‌دهيم، پاسخگو هستيم، اظهار كرد: در كنار آن، چنانچه قدم خيري نيز برداشته شود، پاداش بزرگي نصيب فرد خير خواهد شد.

وي، دريافتي ماهانه مسوولان وزارت بهداشت و نهادهاي مرتبط را در دولت نهم ثلث گذشته عنوان و يادآور شد: اين رقم 66 درصد كاهش يافته است. همچنين بايد نسبت به تخلفات خود و زير مجموعه استحفاظي دقت بيشتري داشت، زيرا هر گونه تخلفي گران تمام خواهد شد.

وي با بيان اين كه بسياري از كارها نيازمند امور ستادي است، اذعان داشت: درمان از اموريست كه در بسياري از بخش‌هاي آن، راه حل كشوري غلط مي‌باشد، به عنوان مثال مشكلات يك بيمارستان با بيمارستان ديگر متفاوت است.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با بيان اين كه بسياري از بيمارستان‌ها ارزيابي از عملكرد خود ندارند، خاطرنشان كرد: بايد هدف و رسالت تعيين شود، ‌ارزيابي از عملكرد صورت گيرد، سپس راهبردهاي اهداف تعيين شده و در نهايت اجرا شود.

وي نگاه به برنامه‌ريزي راهبردي و استراتژيك را كند دانست و يادآور شد: برنامه‌ريزي راهبردي بالنده، نيازمند وقت گذاري بسيار است.

لنكراني انجام پروژه‌هاي غيرمرتبط را همزمان با هم بي فايده دانست و گفت: هيچ يك از مسوولان دانشگاه‌ها حق ندارند كه هزينه‌هاي جاري را صرف پروژه‌هاي عمراني كنند. همچنين عمده تلاش‌ها بايد در جهت افزايش نرم افزارها باشد.

وي با بيان اين كه فعاليت‌هاي انجام شده، بايد يك روند و هدفي را طي كنند، اضافه كرد: ارتباط گيري با مردم از نكات بسيار حائز اهميت است و برخورد با بيمار به خصوص در اورژانس بايد بسيار متين باشد.

لنكراني با بيان اين كه بحث ارتباط گيري با بيمار وآموزش دهي كاركنان اورژانس بسيار ساده و مهم است، خاطرنشان كرد: مي‌توان با اضافه كاري و پاداش، اورژانس بيمارستان‌ها را فعال كرد.

وي در پايان خاطرنشان كرد: تحت پوشش بيمه قرار گرفتن، هيچ حفاظتي در برابر هزينه‌هاي كمرشكن نظام سلامت به دنبال ندارد، بنابراين بايد بيمه‌ها عميق‌تر شوند. همچنين طراحي مسايل جديد بر عهده ما قرار داد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.43597s, 18q