ويتامين D در پيشگيري از سرطان مفيد است

۱۳۸۶/۰۶/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6877
ويتامين D در پيشگيري از سرطان مفيد است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، تعداد قابل توجهي از تحقيقات نشان داده است كه ويتامين D مي‌تواند در پيشگيري از خطر سرطان نقش مهمي ايفا كند.

بخش عمده‌اي از اين تحقيق، بر اساس نرخ ابتلا به سرطان در مناطق مختلف جهان تهيه شده است. براي مثال، نرخ سرطان‌هاي سينه، روده و تخمدان در مناطق آفتابي جهان كمتر از آب وهواي شمالي است كه زمستانهاي سرد داشته و تماس مردم با نور خورشيد محدود است.


نور خورشيد باعث ساخته شدن ويتامين D در پوست مي‌شود و افرادي كه كمتر با نور خورشيد تماس دارند، ذخاير اين ويتامين در بدنشان به مراتب كمتر است.

تكميل اين مطالعات در شرايط آزمايشگاهي نشان داده است كه ويتامين D مي‌تواند به پيشگيري از رشد و گسترش سلولهاي سرطاني كمك كند و در آزمايشات باليني نيز معلوم شد افرادي كه دوز بالايي از ويتامين D دريافت كردند كمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند.

در اين پژوهش جديد كه توسط محققان دانشگاه كاليفرنيا صورت گرفته، اطلاعات مربوط به متوسط مقدار ويتامين D در خون افراد و نرخ ابتلا به سرطان‌هاي سينه و روده در 15 كشور مورد استفاده و بررسي قرار گرفته است و نتايج اين پژوهش در مجله «نوتريشن ريويو» به چاپ رسيده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.58526s, 18q