اثر سوء مصرف روغن هاي نباتي جامد هيدورژنه

۱۳۸۶/۰۶/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6882
اثر سوء مصرف روغن هاي نباتي جامد هيدورژنه
مهندس مشايخ كارشناس ارشد دانشكده علوم و صنايع غذايي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت:در روغن هاي نباتي جامد به علت انجام عمليات هيدروژناسيون و نيز رعايت نكردن اصول و استانداردها و مواردي از قبيل قدمت دستگاه ها و حساسيت بالاي فرآيند هيدروژناسيون تاثيرات بسيار سوئي بر سلامت افراد جامعه مي گذارد. در طي عمليات هيدروژناسيون اسيدهاي چرب ترانس به وجود مي آيد كه به دليل رسوب در رگ ها موجب انسداد عروق و ايجاد بيماري هاي قلبي و عروقي شده و نيز استعداد فرد را براي سكته هاي قلبي تا حد قابل ملاحظه اي افزايش مي دهد.
وي افزود:امروزه در كشورهاي اروپايي و امريكا، مقداد اسيدهاي چرب ترانس در روغن ها يك عدد يك رقمي است، در حاليكه در كشور ما رقمي معادل 20-25 درصد را به خود اختصاص مي دهد، كه بسيار بالاتر از استاندارد جهاني است.
وي با اشاره به هزينه هاي سنگيني كه مصرف روغن نباتي هيدروژنه به سلامتي اقشار جامعه وارد مي آورد، اتخاذ سياست هاي راهبردي را از سوي وزارت بهداشت و مسئولان ذي ربط خواستار شد.
وي با بيان اينكه با رعايت نكات بسيار ساده و اصلاح عمليات فرآوري روغن تا حدود زيادي مي توان از توليد روغن هاي نامرغوب جلوگيري كرد،نظارت دقيق وزارت بهداشت، تجهيز دستگاه ها و رعايت اصول بهداشتي و استانداردهاي جهاني را به عنوان راهكارهاي موثر در اين زمينه مورد تاكيد قرار داد.
مشايخ با توصيه به پرهيز از مصرف روغن هاي نباتي جامد از مردم خواست براساس نظر متخصصان تغذيه از روغن هاي با كيفيت بالا مانند روغن هسته انگور، روغن زيتون و روغن هاي ويژه سرخ كردن استفاده كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.56749s, 19q