ارزش تغذيه اي پروتئين سويا

۱۳۸۶/۰۶/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6883
ارزش تغذيه اي پروتئين سويا
مشايخ کارشناس ارشد دانشکده علوم و صنايع غذايي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: پروتئين سويا به علت داشتن اکثر اسيدهاي آمينه مورد نياز رشد بدن براي افرادي که در سنين رشد قرار دارند بسيار مفيد است همچنين سويا و فرآورده هاي جانبي آن نظير نان سويا، شير سويا، اسنک يا چيپس سويا و مکمل گوشت سويا موجب بهبود رشد بدن مي شوند.
وي افزود:  از فوايد مهم سويا وجود ترکيبات فيتواستروژن درون دانه هاي سويا است که موجب به تاخير افتادن بيماري هاي قلب و عروق و نيز تاخير يائسگي در زنان ميانسال مي شود.
مشايخ افزود: بر اساس تحيقات سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA) در صورتي که فردي در طول روز بيش از 25 گرم سويا دريافت کند، تا حدود قابل ملاحظه اي بيماري هاي قلبي - عروقي در اين فرد کاهش يافته و همچنين سکته هاي قلبي در اين افراد به تاخير مي افتد با وجود آنکه پروتئين سويا از نظر نوع اسيدهاي آمينه بسيار غني محسوب مي شود، اما به هيچ عنوان جايگزين مناسبي براي گوشت نمي تواند باشد.
وي با اشاره به اين که بسياري از خانواده ها به علت قيمت نازل اين فرآورده را به جاي گوشت در وعده هاي غذايي خود به کار مي گيرند، افزود:گوشت يکي از منابع مهم تامين کننده آهن بدن مي باشد: و آهن موجود در گوشت  بسيار خوب قابل جذب است  در حالي که سويا منبع مناسبي براي آهن نيست ه عنوان منبع گوشتي نه تنها املاح فلزي را ندارند به علت ترکيبات درون آن جذب خوبي هم ندارد.
 مشايخ در زمينه  مصرف فرآورده هاي جانبي سويا افزود: پودرهاي سويا که در واقع همان کنجاله هاي روغن گرفته شده سويا است مکمل مناسبي براي گوشت به حساب مي آيد، که مصرف آن در کنار گوشت مي تواند ارزش تغذيه اي بسيار بالايي داشته بادش.
وي در مورد مصرف شير سويا تصريح كرد: شير سويا جايگزين مناسبي براي شير حيواني نيست زيرا از نظر مقدار کليسم و پروتئين و نيز نوع اسيدهاي آمينه نسبت به شير ارزش غذايي کمتري دارد اما براي افرادي که مشکل تحمل نکردن لاکتوز دارند يا در نقاطي که مشکلات حمل و نقل شير وجود دارد يا دامداري توسعه يافته اي ندارند ، مي تواند جايگزين مناسبي به حساب آيد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.29981s, 19q