بروز فاجعه‌اي خطرناك در صورت جمع‌آوري بدون نظارت معتادان مبتلاي تحت درمان

۱۳۸۶/۰۶/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6885
بروز فاجعه‌اي خطرناك در صورت جمع‌آوري بدون نظارت معتادان مبتلاي تحت درمان

دكتر صابري زفرقندي در گفت‌وگو با ایسنا، در ادامه با اشاره به مباحث مطرح درباره شربت جايگزين ترياك، استفاده از اين شربت را به عنوان يك شيوه درماني براي جايگزين مواد مصرفي، بدون نظارت بهداشتي، غيرقانوني عنوان كرد و افزود: ورود اين روش درماني بايد پس از طي مراحل مطالعاتي انجام گيرد.

وي با اشاره به وجود تئوري‌هايي مبني بر اين كه افراد ترياكي ترجيحا با ترياك سم زدايي شوند، گفت: مصرف متادون تقريبا فقط براي درمان نگهدارنده و مورد مصرف افراد تزريقي بي خانمان و سخت دسترس است.

رييس اداره پيشگيري و درمان سوء مصرف مواد وزارت بهداشت با بيان اين كه كارشناسان عموما روش سم زدايي با متادون را تاييد نمي‌كنند، تصريح كرد: ميزان اثربخشي اين روش درماني، نسبت به عوارض و عواقب آن كمتر است؛ بنابراين شايد از شربت ترياك به عنوان جايگزين مناسب در سم زدايي افراد معتاد به ترياك بتوان استفاده كرد.

صابري با اشاره به آغاز طرح جمع آوري معتادان خياباني از روزهاي نخستين خرداد ماه در شهر تهران گفت: معتادان بي خانمان تزريقي رها شده در خيابان، افزون بر اين كه چهره شهر را آلوده مي‌كنند باعث ناامني محله‌ها هم مي‌شوند.

وي با اين اعتقاد براين كه چنانچه پروسه درمان معتادان خياباني به درستي طي نشود، اين طرح با فاجعه بهداشتي مواجه مي‌شود،‌ خاطرنشان كرد: بسياري از معتادان جمع آوري شده توسط نيروي انتظامي مبتلا به عفونت‌هاي خطرناكي چون ايدز و هپاتيت هستند و تجمع كانوني آنها بدون نظارت خطر آفرين است.

رييس اداره پيشگيري و درمان سوء مصرف مواد وزارت بهداشت، افزود: از اين‌ رو در راستاي اجراي درست اين طرح، مديريت مركز غربالگري و اقامتي به تيم‌هاي پزشكي واگذار ‌شد و برخي از افراد دستگير شده با تشخيص تيم درماني تحويل خانواده شدند تا با ضمانت نيروي انتظامي به مراكز درماني مجاز مراجعه كنند. عده‌اي هم به علت نداشتن خانواده و يا مشكلات ديگر به مركز اقامتي شفق ارجاع شدند تا در آن محل خدمات درماني دريافت كنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.30841s, 18q