اولین دستگاه تشخیصی و درمانی pet scan کشور فردا راه‌اندازی می‌شود

۱۳۹۱/۱۲/۱۴ - ۱۴:۰۹ - کد خبر: 68871
سلامت نیوز : دستگاه پت اسکن یک دستگاه گرانقیمت و بسیار پیشرفته است که به کمک مواد رادیواکتیو می تواند سلولهای سرطانی را در مراحل اولیه شکل گیری تشخیص دهد و سرکوب کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ به گفته حسن ابوالقاسمی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دستگاه پت اسکن به منظور توسعه امکانات فنی بیمارستانهای تحت پوشش این دانشگاه نصب  می شود که البته قرار بود شهریور گذشته در بیمارستان مسیح دانشوری نصب شود.

با راه‌اندازی این دستگاه، بیمارستان مسیح دانشوری اولین بیمارستان دارای این دستگاه در کشور خواهد شد و در کل منطقه خاورمیانه نیز کشورهای بسیار معدودی از جمله عربستان این دستگاه پیشرفته را در اختیار دارند.

برش‌نگاری با گسیل پوزیترون که به اختصار PET نامیده می‌شود، روشی نوین است که در علوم تشخیصی در فیزیک پزشکی به ویژه پزشکی هسته‌ای کاربرد پژوهشی و همه‌روزه فراوانی دارد.

پزشکان اغلب این آزمون تشخیصی را برای شناسایی سرطان و اندازه‌گیری تاثیر درمان‌ سرطان به کار می‌گیرند.

این آزمون همچنین برای بررسی میزان جریان خون به قلب و تشخیص بیماری‌های عروق کرونری (شریان‌های تغذیه‌کننده عضله قلب) به کار می‌رود.

در بیماران دچار اختلالات حافظه، پزشکان از پت ‌اسکن برای تشخیص تومورهای احتمالی که قابل برداشت به وسیله جراحی باشند استفاده می‌کنند.

روش انجام پت اسکن این است که پرستار یک ماده رادیواکتیو را به درون رگ تزریق می‌کند که به یک ترکیب موجود در بدن مثلاً قند یا گلوکز خون متصل می‌شود.

سپس بیمار بر روی تخت معاینه دراز می‌‌‌کشد و از درون دستگاه پت اسکن عبور داده می‌شود. حلقه‌های این ماشین انرژی ساطع‌شده از ماده رادیواکتیو در بدن را شناسایی می‌کنند.

نتایج حاصل به صورت یک تصویر دارای رنگ‌ها و درخشندگی متفاوت عرضه می‌شود.

بافت سالم از گلوکز برای تولید انرژی استفاده می‌کند و در نتیجه در تصویر پت به صورت رنگ روشن ظاهر می‌شود.

اما بافت سرطانی حاوی میزان‌های بالاتری از گلوکز است بنابراین ماده رادیواکتیو بیشتری را جذب می‌کند و در تصویر پت رنگ‌های روشن‌تری به خود می‌گیرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.17129s, 18q