سرطان ربطی به استرس ندارد

۱۳۹۱/۱۲/۱۴ - ۱۵:۵۶ - کد خبر: 68898
سلامت نیوز : ممکن است استرس ناشی از شغلتان برای قلب یا مغزتان به شدت مضر باشد اما به هیچ وجه باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان نمی‌شود، این نتیجه یک مطالعه جدید از موسسه فنلاندی بهداشت شغلی می‌باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سینا ؛  یک گروه از دانشجویان روان‌شناسی صنعتی بر اساس ۱۲ مطالعه که از سالهای ۱۹۸۵ تا ۲۰۰۸ انجام شده، دریافتند تفاوت قابل ملاحظه‌ای میان افراد مبتلا به سرطان‌های پروستات، ریه، سینه و کولورکتال که در محیط شغلیشان با استرس روبه رو هستند و آنهایی که محیط کارشان عاری از استرس است وجود ندارد.

این محققان تاکید کردند عامل اصلی ابتلا به این نوع از سرطان‌ها عوامل خطرزای محیطی و خو گرفتن با عادات غلط زندگی است.

منتقدان به این مطالعه معتقدند که این نتایج بسیار خوشبینانه تفسیر شده‌اند و این مطالعه تک بعدی است، چرا که استرس مرتبط با شغل را تنها در یک بازه زمانی محاسبه کرده است.

«پروفسور کاترینیا هیکیلا» یکی از منتقدان به این مطالعه معتقد است: «ضعف اساسی این مطالعه آن است که به دسرتی شرکت کنندگان را رده بندی نکرده بودند چرا که بر خی از آنان استرس را به صورت طولانی مدت تجربه کرده بودند اما بر خی از آن‌ها تنها در یک مدت کوتاه دچار استرس شده بودند.»

وی در ادامه می‌گوید: «احتمال ابتلا به سرطان یا بیماریهای دیگر مطمئنا با قرار گیری در معرض استرس شدید و طولانی مدت افزایش می‌یابد.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.25706s, 18q