تضمین سلامتی در نوروز با تعادل در مصرف آجیل و شیرینی

۱۳۹۱/۱۲/۱۴ - ۱۶:۱۷ - کد خبر: 68910
سلامت نیوز : مصرف آجیل و شیرینی یکی از جذاب ترین آداب و رسوم نوروزی به ویژه برای کودکان است ولی باید گفت رعایت تعادل در مصرف این گونه مواد غذایی علاوه بر این که تضمین کننده سلامتی جسمانی افراد است ، سلامتی روحی و روانی را برای فرد به همراه دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ؛ در واقع باید گفت زیاده رویی در مصرف آجیل و شیرینی در نوروز موجب بروز مشکلات زیادی برای افراد می شود . شایع ترین آنها مشکلات گوارشی برای افراد سالم و افزایش قند، چربی ، فشار خون و بروز آلرژی های تنفسی در افراد مستعد است.

ˈسیدضیاءالدین مظهریˈ رییس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران در این مورد گفت: مصرف زیاد آجیل های شور برای افرادی که در معرض فشار خون بالا هستند، خطرناک است .

وی یادآور شد : خوردن شیرینی های خشک و تر برای افرادی که دچار اضافه وزن یا چربی خون بالا هستند، نیز بسیار ضرر دارد زیرا در تولید این شیرینی ها از روغن های نباتی اشباع شده برای ماندگاری بیشتر استفاده می شود؛ این روغن ها دارای ترکیباتی هستند که به دستگاه گردش خون ، قلب و عروق صدمه می زند.

مظهری گفت: مصرف کمتر این شیرینی ها می تواند در حفظ سلامتی رگ ها موثر باشد و افراد را از مواجه شدن با مشکلات متعاقب آن برحذر دارد.

وی همچنین در مورد افرادی که قند خون بالا دارند و از رژیم غذایی خاصی پیروی می کنند، اظهار داشت: این افراد نباید به بهانه نوروز رژیم خود را بشکنند چراکه افزایش ناگهانی قند خون در این دسته از افراد می تواند به اغما منجر شود.

این در حالی است که مصرف آجیل های فاسد شده نیز در ایام نوروز بسیار خطرناک است .از جمله مواردی که باعث ایجاد فساد در این تنقلات می شود، شرایط نگه داری در دما و رطوبت نامناسب و کهنگی آنهاست.

رییس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران در این مورد توضیح داد: دانه های روغنی در صورتی که در دما و رطوبت مناسب نگه داری نشوند، بر روی آنها قارچ بسیار خطرناکی رشد می کند؛ این قارچ ، سمی را تولید می کند که استفاده درازمدت از این مواد غذایی می تواند به طور مزمن به سرطان کبد در افراد منجر شود.

وی در مورد راه های تشخیص این نوع آلودگی ها گفت: دانه های روغنی یک پوشش طبیعی دارند که دارای رنگ مشخصی است؛ به عنوان نمونه پوسته پسته نباید آسیب دیده ، سوراخ دار و یا دچار تغییر رنگ شده باشد . در صورتی که یکی از این علایم را داشته باشد، باید از خرید و مصرف آن پرهیز کرد.

مظهری ادامه داد: فندق ها بیشترین آلودگی را از نظر این قارچ سمی دارند. در صورتی که وسط فندق رنگ شیری، قهوه ای و یا سیاه شده باشد مسلما آلودگی به میزان متوسط و شدید در آن وجود دارد و خوردن آن می تواند علاوه بر ایجاد مسمومیت های غذایی طعم و مزه دهان را نیز به هم بزند.

استفاده از آجیل های بوداده و رنگی که با رنگ های چشم نواز و مشتری پسند تزیین شده اند، نیز دارای خطراتی است و باید با احتیاط بیشتری مصرف شوند زیرا به عنوان مثال افراد دارای زمینه آلرژی در صورت مصرف این دسته از آجیل ها و شیرینی های رنگی ممکن است دچار مشکلات تنفسی شدید شوند.

مظهری در این مورد گفت : افرادی که زمینه آلرژی دارند باید از مصرف آجیل های رنگ شده مانند فندق ها و تخمه های رنگی عامه پسند پرهیز کنند.

وی توضیح داد: این مواد رنگی ممکن است دارای ترکیبات غیراستاندارد و یا فلزات سنگین باشند بنابراین افرادی که زمینه آلرِژی دارند برای این که دچار مشکلات پوستی مانند کهیر، خس خس سینه یا حساسیت های تنفسی نشوند باید از خوردن این گونه مواد جدا خودداری کنند .

در ایام نوروز تعداد مسافرت ها نیز افزایش می یابد، افرادی که به سفر می روند باید برخی مسایل بهداشتی را به خوبی رعایت کنند تا سفری آرام و لذت بخش داشته باشند.

رییس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران گفت: افرادی که به سفر می روند به ویژه افراد آسیب پذیر، کودکان و سالمندان و زنان باردار باید از غذاهایی که بهداشتی هستند استفاده کنند و از مصرف غذاهای آلوده و مشکوک دوری کنند.

مظهری افزود: این افراد نباید از آبی که مطمئن نیست ، بنوشند و از خرید غذاهایی که به صورت گوشت کوبیده و یا ماهی و مرغ و همچنین خورشت های رنگین که با ادویه زیاد درست شده اند ، پرهیز کنند چراکه ممکن است افراد سودجو با اضافه کردن ادویه ها خواسته باشند از تشخیص فساد غذاها (از طرف مشتری ها ) جلوگیری کنند.

وی گفت: افرادی که به روستاها سفر می کنند نیز در خوردن محصولات محلی مانند لبنیات، بستنی و غذاهای محلی رعایت و به مقدار کم آنها را مصرف کنند تا به تدریج سیستم ایمنی بدن آنها با این مواد خود را تطبیق دهد و دچار اختلالات گوارشی نشوند.

در ایام نوروز برنامه غذایی روزانه افراد به خصوص کودکان به طور محسوسی دستخوش تغییر می‌شود؛ ممکن است برخی افراد به علت دیر برخاستن از خواب و رفتن به مهمانی، صبحانه نخورند این مساله باعث افزایش تمایل به مصرف شیرینی و آجیل در افراد و ایجاد اختلال در منحنی رشد کودکان می شود.

سوء جذب و سوء هضم موادغذایی مصرفی از سوی کودکان و درپی آن ایجاد مشکلات گوارشی می تواند شیرینی این ایام را به کام خانواده ها تلخ کند.بنابراین به والدین توصیه می شود که نسبت به این موضوع نیز دقت لازم را داشته باشند و کودکان را به حال خود رها نکنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.99576s, 18q