اخذ موافقت اصولي از وزارت بهداشت براي تاسيس «موسسه عالي آموزش طب انتقال خون»

۱۳۸۶/۰۶/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6892
اخذ موافقت اصولي از وزارت بهداشت براي تاسيس «موسسه عالي آموزش طب انتقال خون»

دكتر احمد قره‌باغيان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بيان اينكه هم اكنون هيچ دانشگاه و دپارتمان آموزشي مسئوليت تربيت صاحب نظران و كارشناسان مرتبط با طب انتقال خون را در كشور به عهده ندارد، اظهار كرد: اين در شرايطيست كه طي سه دهه گذشته در دنيا دپارتمانهاي آموزشي، مسوول آموزش مستقيم علوم طب انتقال خون هستند.

وي با بيان اينكه در شرايط كنوني نياز كشور به طب انتقال خون توسط فلوشيپ‌هاي هماتولوژي و انكولوژي رفع مي‌شود؛ گفت: اين در حاليست كه اين افراد غالبا درگير مسايل انكولوژي هستند.

معاون آموزشي و پژوهشي سازمان انتقال خون كشور ادامه داد: سازمان انتقال خون در رشته هماتولوژي آزمايشگاه و بانك خون از سال 67، 60 دانشجو در مقطع فوق ليسانس پذيرفته و 39 نفر از آنان تا كنون فارغ التحصيل شده‌اند.

وي افزود: همزمان با سازمان انتقال خون دانشگاه تربيت مدرس و از سه سال پيش دانشگاههاي علوم پزشكي تهران و ايران هم يكسال در ميان به پذيرش دانشجو در اين رشته پرداخته‌اند.

قره‌باغيان با بيان اينكه سازمان انتقال خون كشور با همكاري دانشگاه علوم پزشكي ايران مقطع phd را راه اندازي و در سال نخست سه نفر را در اين مقطع پذيرش كرده است، گفت: در سال جاري هم سه نفر در مقطع دكتري پذيرش شده‌اند.

معاون آموزشي و پژوهشي سازمان انتقال خون كشور در ادامه توضيح داد: نتايج تحقيقات كشوري حاكي است كه 90 درصد پزشكان و فارغ التحصيلان گروه پزشكي اطلاعاتي در زمينه طب انتقال خون ندارند از اينرو نياز به وجود يك متولي آكادميك براي تربيت دانشجو و متخصص احساس مي‌شود.

ومي با بيان اينكه با ايجاد فلوشيب «طب انتقال خون» در موسسه آموزش عالي اين سازمان متخصصان داخلي، جراحي، زنان، اطفال و پاتولوژي مي‌توانند با گذراندن دوره دو ساله فلوشيپ طب انتقال خون را اخذ كنند، ‌گفت: هم اكنون نياز كشور با همكاري دانشگاه‌ها برطرف شده است.

قره باغيان سازمان انتقال خون را متولي پژوهش در طب انتقال خون برشمرد و افزود: از زمان تاسيس تا كنون اين سازمان رتبه برتر را به لحاظ پژوهش كسب كرده است.

وي به چاپ و انتشار 21 عنوان كتاب درباره طب انتقال خون توسط اين سازمان اشاره كرد و افزود: مجله تخصصي طب انتقال خون در منطقه هم توسط اين سازمان منتشر مي‌شود از اين رو اين سازمان شايستگي‌هاي لازم را براي تربيت نيروي متخصص دارد.

قره باغيان در خاتمه يادآور شد: با موافقت وزارت بهداشت با راه اندازي رشته فلوي طب انتقال خون اين موسسه نسبت به جذب دانشجو اقدام مي‌كند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.01557s, 18q