کم تحرکي موجب کاهش ميزان اسپرم‌ مردان مي شود

۱۳۹۱/۱۲/۱۵ - ۱۳:۲۲ - کد خبر: 68938
سلامت نیوز :نتايج يک تحقيق تازه نشان داده است که کمبود حرکت از ميزان اسپرم‌ مردان مي‌کاهد. کسي که در هفته حداقل ۲۰ ساعت تلويزيون تماشا مي‌کند، داراي اسپرم کمتري است. اما ورزش زياد باعث توليد بيشتر اسپرم‌ مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي راديو سلامت ، تا کنون عواملي که منجر به کاهش اسپرم مي‌شدند، شناخته شده بودند مانند: سيگار کشيدن، اضافه وزن، تغذيه‌ي غلط، يا حتي دماي بالا در بيضه‌ها.

حال تيمي بين‌المللي از پژوهشگران دانشگاه روچستر (Rochester) در نيويورک يک عامل ديگر را نيز کشف کرده است و آن تماشا کردن زياد تلويزيون است. اين پژوهش از سال ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۰ به طول انجاميد.

دانشمندان براي انجام اين پژوهش حدود ۱۹۰ مرد بين ۱۸ تا ۲۲ سال را در دو موضوع از طريق پرسش‌نامه مورد بررسي قرار دادند. سوال اول اين بود که آنها در سه ماه اخير به چه اندازه ورزش کرده بودند و سوال دوم اينکه چه مدت زماني تلويزيون تماشا کرده بودند. علاوه بر اين آنها ميزان تراکم، حرکت، تعداد و فرم اسپرم‌هاي توليدشده توسط اين افراد را نيز مورد بررسي قرار دادند.

بر اساس نتايج اين تحقيقات مرداني که در هفته بيش از ۲۰ ساعت تلويزيون تماشا مي‌کردند، ۴۴ درصد ميزان اسپرم کمتري نسبت به مرداني که به ندرت يا اصلا تلويزيون نگاه نمي‌کردند، داشتند. يکي ديگر از عواقب نشستن و تماشاي تلويزيون به مدت زمان طولاني آن است که در هنگام نشستن، دماي بيضه‌‌ها بالا مي‌‌‌رود و همين امر از توليد اسپرم مي‌کاهد.

اما با اين حال، اين دانشمندان به نتايج تحقيق خود اطمينان کامل ندارند. يک دليل آن است که نمي‌توان با يقين کامل گفت که شرکت‌کنندگان داده‌هاي مربوط به مدت زمان تماشاي تلويزيون يا ورزش را درست اعلام کرده باشند. افزون بر اين، نمي‌توان با قاطعيت گفت که کاهش تعداد اسپرم‌ صرفا به دليل تماشاي زياد تلويزيون بوده است. دلايل ديگري همچون سيگار کشيدن و يا تغذيه نادرست نيز مي‌توانند در اين ميان نقش داشته باشند.
با وجود اين نتايج، تحقيقات پژوهشگران يک نتيجه‌ي آرام‌بخشي نيز براي مردان به همراه داشته است. تمام مرداني که در اين پژوهش شرکت کرده و دچار کمبود توليد اسپرم بودند، از نظر قابليت توليدمثل مشکلي نداشته‌اند.

نتايج اين تحقيق در سايت نشريه‌ي علمي British Journal of Sport Medicine منتشر شده است
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.00767s, 18q