مصرف ليمو همراه غذا در پيشگيري از بروز فقر آهن موثر است

۱۳۸۶/۰۶/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6894
مصرف ليمو همراه غذا در پيشگيري از بروز فقر آهن موثر است

يوسف نقيايي در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص تركيبات و اجزاي تشكيل دهنده ليمو اظهار كرد: يك عدد ليمو ترش حاوي30 كيلو كالري انرژي، 5/10گرم كربوهيدرات، ‌7/0 گرم پروتئين، 2/0 گرم چربي، ‌5/0 گرم فيبر خوراكي،‌ 6/0ميلي‌گرم آهن، ‌يك RE ويتامين A و 1/29ميلي‌گرم ويتامين C است.

وي ادامه داد:‌ بيشترين ماده تشكيل دهنده موجود در ليمو، كربوهيدرات‌ها هستند كه نوع كربوهيدرات‌هاي آن از نوع فروكتوز مي‌باشد، بنابراين براي بيماران ديابتي مشكلي ايجاد نمي‌كند و مي‌توانند به راحتي از اين ماده غذايي استفاده كنند.

وي با تاكيد بر نقش آنتي اكسيدان و قابليت جذب آهن در بدن توسط ويتامين C موجود در ليمو، گفت:‌ از آنجا كه ليموترش ماده غذايي غني از ويتامين C است و اين نوع ويتامين، بدن را در برابر بيماري‌هاي عفوني محافظت مي‌كند، بنابراين توصيه مي‌شود اين ماده غذايي به همراه هر نوع غذايي اعم از خورشت، ‌سالاد و غيره مصرف شود.

نقيايي تصريح كرد:‌ از آنجا كه از ليمو ترش، آبليموهاي صنعتي و دستي تهيه و مصرف مي‌شود، بايد متذكر شد كه آبليموهاي دستي در بطري‌هاي تيره يا در محل‌هاي تاريك از جمله كابينت و يخچال نگهداري شوند، چرا كه ويتامين C موجود در آن به نور و حرارت حساس بوده و از بين مي‌روند.

وي تاكيد كرد: در آبليموهاي صنعتي نيز بايد به كد بهداشتي، ‌پروانه ساخت و مهر استاندارد كالا توجه شود و از مصرف آبليموهاي با مارك‌هاي غير معتبر اجتناب شود.

اين كارشناس تغذيه در پايان، مصرف روزانه ليمو ترش را به همه سنين توصيه كرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.57881s, 18q