ایرانی‌ها، پارسال ۳۴ میلیارد عدد دارو مصرف کردند

۱۳۹۱/۱۲/۱۶ - ۱۳:۵۲ - کد خبر: 69028

سلامت نیوز : محمود نجفی در مراسم افتتاحیه سایت تولید محصولات بیوتک در کرج افزود: دارو در کل دنیا توسط 18 درصد از کشورها تولید می‌شود که این 18 درصد 20 جمعیت کل دنیا را تشکیل می‌دهند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی ایران را جزء یکی از این 18 درصد دانست و گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ما به طور جزئی تولید دارو داشتیم اما بعد از انقلاب ایران به تکنولوژی تولید داروهای hi-tech دست یافت.

وی تولید ناخالص جهانی را 70 تریلیون دلار دانست و گفت: از این مقدار 8 تریلیون دلار صرف حوزه بهداشت و درمان و یک تریلیون دلار سهم دارو که 950 میلیارد دلار مصرف دارویی کل دنیاست.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان دارو ادامه داد: در کشور ما تولید ناخالص ملی طبق اظهارات بانک مرکزی 900 میلیارد دلار است که 5.20 درصد آن به حوزه بهداشت مربوط می‌شود که معادل 5 میلیارد دلار آن سهم دارو می‌شود که کمتر از نیم درصد تولید ناخالص ملی است.

وی با بیان اینکه قیمت دارو به نسبت تغییرات توسعه پیدا نکرده افزود: حتی سطح آن نیز پایین آمده و این خطری است که صنعت دارو را درگیر کرده و می‌تواند انگیزه سرمایه‌گذاری در صنعت دارو را از سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان بگیرد.

نجفی ادامه داد: ما نزدیک به 2 هزار و 372 مولکول ثبت شده در سازمان دارو داریم که هزار و 729 مولکول آن تولید داخل و 982 مولکول آن از واردات به دست آمده است.

وی با بیان اینکه در کشور 75 شرکت ثبت شده تولید دارو داریم گفت: در سال 91، حدود 34 میلیارد عدد دارو مصرف کرده‌ایم که 32.5 میلیارد آن سهم داخل و 1.5 میلیارد آن از واردات بوده است.

وی افزود: خوشبختانه 96 درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود و فقط 4 درصد سهم واردات است.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان دارو با نازیبا خواندن ماندن دارو در گمرک کشور گفت: متأسفانه به دلیل کمبود ارز نتوانسته‌ایم 140 میلیون دلار دارو را از گمرکات ترخیص کنیم. بعضی از شرکتها نیز با اعتبار خود دارو را وارد کرده و به مصرف کننده رسانده‌اند و هنوز هم اعتباری دریافت نکرده‌اند.

وی گفت: اگر مشکل ارز حل شود امیدواریم با بحران دارو مواجه نشویم.وی میزان کمبود ارز را 300 میلیون دلار برآورد کرد.

وی در ادامه از مسئولان خواست که با تخصیص ارز به حوزه بهداشت و دارو همچنین زمان‌بندی تخصیص ارز به صنعتگران و تولیدکنندگان این امکان را بدهند تا بتوانند اعتبار خود را در جهان و در حوزه دارو باز یابند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.77343s, 19q