دیابت مخفی چیست ؟

۱۳۹۱/۱۲/۱۶ - ۱۷:۰۴ - کد خبر: 69068
سلامت نیوز : دیابت آنقدر در جامعه شیوع یافته است و آنقدر در حال گسترش و یكه تازی است كه هر چند ماه یكبار متقاعد می‌شوم، مطلبی در مورد آن بنویسم.

یكی از مشكلات مهم در تشخیص بیماری دیابت، بی‌سروصدا بودن آن است. وقتی قند خون ناشتا از 126 بیشتر می‌شود، عوارض دیابت شروع به پدیدار‌شدن می‌كند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم؛ قند روی رشته‌های عصبی ریز تاثیر می‌گذارد و بیماری نوروپاتی كم‌كم شروع می‌شود. از آن مهم‌تر رگ‌های ریز قلب و مغز است كه با همین مقدار قند مورد هجوم قرار گرفته و دچار آسیب می‌شود.

ثابت شده است كه حتی بیماران دچار پره دیابت (یعنی آنان كه قند ناشتای بیشتر از 100 و كمتر از 126 دارند یا قند بعد از خوردن غذای 140 تا 200 دارند) هم دچار آسیب‌های قلبی و عروقی بوده و نسبت به افراد دیگر بیشتر دچار سكته قلبی و نارسایی قلب می‌شوند.

اكنون پرسش این است كه چگونه می‌توان بیماری دیابت را به موقع تشخیص داد. راه‌حل البته ساده است: اندازه‌گیری قند خون ناشتا در افراد بالاتر از 30 سال بیماری را تشخیص می‌دهد.

متاسفانه افراط و تفریط در این مورد زیاد صورت می‌گیرد. از طرفی افرادی را می‌بینیم كه در سن 45 تا 50 سالگی هستند و هنوز هیچ آزمایشی را انجام نداده‌اند و از طرف دیگر كسانی هستند كه بیماری خاصی ندارند، ولی هر سه تا شش ماه درخواست چك آپ كامل دارند.

باید دانست كه انجام برخی آزمایش‌های كبدی یا اسید اوریك و مثلا سطح آهن خون و بسیاری آزمایش‌های دیگر در افرادی كه هیچ علائم و بیماری ندارند، اصلا توصیه نمی‌شود.

از طرف دیگر آزمایش دوره‌ای قند و چربی خون به ترتیب در سنین بالای 30 سال و بالای 20 سال توصیه می‌شود و بعد از طبیعی بودن ‌باید هر سه سال آنها را تكرار كرد و تكرار مرتب و هر چند ماه یكبار فقط هزینه جامعه را بالا می‌برد.

البته كسانی كه دچار قند خون بالاتر از صد می‌شوند، بهتر است روند كنترل قندشان سریع‌تر باشد و كسانی كه دیابتشان شروع شده یعنی قند ناشتای بالاتر از 126 دارند، ‌باید تحت درمان قرار گرفته و با گلوكومتر هر روز یا هر چند روز قندشان را كنترل كنند.

اكنون نوبت به توضیح این مطلب رسیده است كه علائم كلاسیك دیابت یعنی خشك‌شدن دهان، ادرار مكرر در طول شب و خوردن آب زیاد چه زمانی ظاهر می‌شود؟

جواب این سوال مستلزم دانستن فیزیولوژی طبیعی بدن است. تا زمانی كه قند خون از 180 بالاتر نرفته است كلیه‌ها به قند اجازه خروج و دفع ادرار را نمی‌دهد، بنابراین فردی كه دچار دیابت است، ولی در طول شبانه‌روز قند خونش در محدوده كمتر از 180 است، هیچ‌یك از یافته‌های سه‌گانه بالا را ندارد و ممكن است تا سال‌ها متوجه بیماری نشود و زمانی كه عوارض كلیوی، چشمی یا قلبی دیابت سراغش آمد، متوجه دیابت می‌شود.

در تجربه ما درصد زیادی از افراد وقتی به دلیل دیگر بستری می‌شوند تازه در آزمایش‌ها متوجه بالا بودن قند خون می‌شوند و در این مرحله گاهی سال‌ها از شروع دیابت گذشته است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.29601s, 18q