عمر مفید خون چقدر است

۱۳۹۱/۱۲/۱۷ - ۰۹:۵۵ - کد خبر: 69098
سلامت نیوز :   دانشمندان دریافته اند که عمر مفید خون بسیار کمتر از آن چیزی است که پیش از این تصور می شد: یعنی فقط سه هفته.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ محققان دانشگاه جان هاپکینز دریافته اند گلبول های قرمز خون که به مدت بیش از سه هفته ذخیره می شوند ظرفیت های خود را برای انتقال سلول های غنی از اکسیژن از دست می دهند.

بر اساس بررسی های انجام شده گلبول های قرمز خون که به مدت بیش از سه هفته ذخیره می شوند به تدریج انعطاف پذیری لازم برای فشار وارد کردن در داخل کوچک ترین مویرگ های بدن برای انتقال اکسیژن به بافت ها از دست می دهند.

محققان می گویند: این توانایی پس از تزریق خون به بیمار در طول و یا پس از جراحی احیا نمی شود.

استیون فرانک استاد مجری این تحقیقات گفت: این مطالعه به ما می گوید عمر مفید خون شش هفته نیست. در حال حاضر  بانک های خون در سراسر جهان شش هفته را عمر مفید خون می دانند.

پژوهشگران دانشگاه جان هاپکینز می گویند بانک های خون برای همه افراد خون تازه ندارند و ذخیره سازی دوره های کوتاه تر می تواند به کاهش موجودی خون ذخیره منجر شود.

محققان معتقدند باید در ذخیره سازی خون به مدت شش هفته بازنگری صورت بگیرد.

در کشورهای در حال توسعه که هشتاد درصد جمعیت جهان را در خود دارند کمتر از 45 درصد خون اهدا می شود.

این پژوهشگران دریافته اند در خون های ذخیره شده ای که بیش از سه هفته عمر دارند انعطاف پذیری غشای سلولی گلبول های قرمز کمتر است، شرایطی که در آن انتقال اکسیژن برای خون دشوار می شود.

نتایج این تحقیقات در نشریه Anesthesia & Analgesia( بی هوشی و بی دردی) منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.04895s, 18q