رتبه نخست ایران در آسیا در مصرف خودسرانه دارو

بخش قابل‌توجهی از نارسایی‌های کلیه ریشه در مصرف خودسرانه دارو دارد

۱۳۹۱/۱۲/۱۸ - ۰۹:۲۸ - کد خبر: 69157
بخش قابل‌توجهی از نارسایی‌های کلیه ریشه در مصرف خودسرانه دارو دارد
سلامت نیوز: عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس، با تأکید بر اینکه ایران در آسیا رتبه اول را در مصرف خودسرانه دارو داراست، گفت:‌ بر اساس پژوهش‌ها یکی از علت‌های نارسایی کلیه در جهان به‌ویژه در ایران مصرف خودسرانه دارو است.

رسول خضری در گفت ‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به آمار منتشر شده مبنی‌بر مصرف حدود ۳۴ میلیارد عدد دارو در سال ۹۱ و جایگاه دوم ایران در آسیا در مصرف خودسرانه دارو، گفت: دارو یک نوع ماده سمی و شیمیایی است و  مصرف این مواد اگر بخشی از بدن را از بیماری نجات دهد، به‌طور حتم به بخشی دیگری آسیب می‌زند.

نماینده مردم پیرانشهر وسردشت در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه براساس علم پزشکی هیچ دارویی حتی داروهای ویتامینه بدون عارضه نیستند، افزود:‌ دارو زمانی که مصرف می‌شود در کبد تجزیه و به وسیله کلیه دفع می‌شود، حال بر اساس پژوهش‌ها یکی از علت‌های نارسایی کلیه در جهان به‌ویژه در کشور مصرف خودسرانه دارو است.

وی با اعلام اینکه مصرف خودسرانه دارو تبعات بسیاری دارد، یادآور شد: خیلی از بیماری‌های خطرناک به صورت تدریجی و در پس مصرف خودسرانه دارو رشد می‌کنند و بیماران فکر می‌کنند که بیماریشان بهبود یافته، این در حالی است که این اقدام تنها موجب غفلت افراد از بیماری می‌شود.

خضری با تأکید بر اینکه ایران در آسیا رتبه اول را در مصرف خودسرانه دارو داراست، تصریح کرد: هم‌اکنون بر اساس آمارها کشور چین در رتبه اول مصرف دارو در آسیا است، اما باید در این رابطه نخست جمعیت این کشور را درنظر بگیریم، همچنین بر اساس بررسی‌های انجام شده بخش عمده‌ای از داروهای چینی محصولات گیاهی است، از این‌رو فکر نمی‌کنم که در هیچ جای دنیا کشوری به اندازه ایران دارو مصرف کند.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی، با اعلام اینکه وزارت بهداشت، درمان وآموزش‌پزشکی به‌عنوان متولی حوزه سلامت باید به بحث کنترل مصرف خودسرانه دارو ورود پیدا کند، گفت: به‌طور حتم فرهنگ‌سازی یکی از راه‌ها برای کنترل مصرف خودسرانه دارو است، از این‌رو صدا و سیما و رسانه ملی هم باید در جهت تحقق این موضوع تلاش کند.

بر اساس آمارهای به دست‌ آمده هر ایرانی سالانه ۳۴۰ عدد دارو مصرف می‌کند یعنی از قرص ، شربت و آمپول گرفته تا درمان‌های دیگر و به همین دلیل نرخ مصرف سرانه دارو در کشور ما ۳ برابر استاندارد جهانی است.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12085s, 19q